Ново истражување: Брзата храна може многу брзо да го оштети мозокот

Универзитетот во Охајо спроведе истражување за влијанието на брзата храна врз човечкото тело и дојде до шокантни резултати.

Научниците утврдија дека брзата храна како хамбургери, помфрит и пица не само што не е добра за човечкиот метаболизам, туку е и штетна за мозокот.

Истражувачите откриле дека брзата храна му штети на мозокот, а таа штета може да се забележи по само неколку недели консумирање брза храна, пишува списанието Phoenix.

Научникот Рут Бариентос, која беше вклучена во истражувањето, ги коментираше резултатите.

„Резултатите покажуваат дека внесувањето готови производи има директно негативно влијание врз помнењето. За постарата популација, ова значи дека губењето на помнењето поверојатно ќе доведе до Алцхајмерова болест“, рече Бариентос.

Исто така, научниците открија дека храната која содржи омега-3 масни киселини DHA може да ги запре овие негативни процеси. Тие тврдат дека најдобро е да се има урамнотежена исхрана со целосна храна која се состои од свежо овошје, зеленчук и производи од цели зрна.

Продолжете да читате: Најдобри извори на омега-3 масни киселини

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Здравје

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Read more

Едноставно решение за оние коишто имаат недостаток на витамин Д

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Read more
 

Магазин

Астролозите велат дека 30 ноември е најбаксузниот ден во годината

Читај повеќе

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Читај повеќе

Руски измамници продаваат уреди за „дечипирање“ од вакцината против ковид

Читај повеќе

Студија: Бебињата развиваат смисла за хумор во првиот месец од животот

Читај повеќе

Едноставно решение за оние коишто имаат недостаток на витамин Д

Читај повеќе

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе