Ново откритие ветува - батериите на телефоните ќе траат подолго

Како ви звучи 44% подолго траење на батеријата на телефонот? Новата технологија би можела да го овозможи токму тоа.

Инженерите од Универзитетот Рајс пронајдоа начин да ги подобрат литиум-јонските батерии и да ги направат уште поефикасни. Овој подвиг е постигнат преку посебен процес кој ја ублажува загубата на литиум, но и ја подобрува автономијата на батеријата. Процесот се потпира на обложување на силиконски аноди со постабилни литиумски честички.

Откритието е направено кога еден од инженерите на Универзитетот Рајс испрскал слој од мешавина од честички на анодата и преку дополнителни тестови сфатил дека овој процес ја подобрува автономијата на батеријата од 22 на дури 44%. Дополнително, повеќе слоеви од оваа смеса резултираа со поголема ефикасност на батеријата, пренесува smartlife.

Ова откритие е многу значајно и може целосно да го промени начинот на кој ги користиме уредите на батерии. Тоа значи дека би можеле подолго да користиме телефони, паметни часовници и многу други уреди кои се потпираат на литиум-јонски батерии, односно да ја одложиме потребата за полнење.

За жал, премачкувањето на анодата со специјална смеса со себе носи некои негативни ефекти врз самата батерија. Инженерите забележале дека овој процес го намалува бројот на циклуси, односно бројот на полнења што може да ги издржи батеријата пред нејзиниот капацитет да падне под задоволително ниво.

Сепак, дури и ако инженерите не најдат начин да го надминат овој проблем, на хоризонтот има голем број други решенија кои ветуваат слични резултати. Еден од нив е замена на графитот во батеријата со силициум, што би овозможило поголема густина на енергија. Бидејќи силициумот има способност да „спакува“ повеќе литиум јони, веќе има одредени напори во индустријата ова да стане стандардна практика во производството на литиум-јонски батерии.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Read more

Од полноќ нови цени на горивата

Read more

Хардвер

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Read more

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more
 

Гик

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роверот на Марс случајно скрши карпа и откри нешто интересно

Читај повеќе

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе