Објавени два тома од Душан Стојковиќ за современата македонска книжевност

Книгоиздателството Арка од Смедерево објави два тома од професорот Душан Стојковиќ. Делата се посветени на автори и дела од сите генерации на современата македонска книжевност.

Ова книгоиздателството е предводено од поетот, критичар, антологичар и преведувач на редица македонски автори, Ристо Василевски, дописен член на МАНУ, кој живее во соседна Србија.

Како што соопшти издавачот, првиот том, „Поетските стебла на македонската лирика“, содржи 264 критички осврти и пообемни есеи за исто толку изданија на дела од македонски автори и на најважните антологии на македонската поезија што се објавени во Србија во текот на изминатите децении. Опфатени се осврти за поетските одлики на сите позначајни автори, почнувајќи од Кочо Рацин, Блаже Конески, Славко Јаневски, Ацо Шопов, Матеја Матевски, Гане Тодоровски, Анте Поповски, Влада Урошевиќ, Јован Котески, Радован Павловски, Петре М. Андреевски, Богомил Ѓузел. Застапени се и Светлана Христова-Јоциќ, Ристо Василевски, Михаил Ренџов, Ефтим Клетников, Атанас Вангелов, Тодор Чаловски, Ристо Лазаров, Санде Стојчевски, Веле Смилевски, Раде Силјан, па сѐ до Никола Маџиров, Лидија Димковска, Звонко Таневски, Јовица Ивановски и други.

Вториот том – „Македонската проза на српски јазик“, опфаќа критички согледувања за над 70 прозни дела од 35 македонски автори. Тоа се Блаже Конески, Славко Јаневски, Димитар Солев, Влада Урошевиќ, Живко Чинго, Петре М. Андреевски, Димитар Башевски, Божин Павловски, Слободан Мицковиќ, Оливера Николова, Митко Маџунков, Катица Ќулавкова, Александар Прокопиев, Томислав Османли, Јагода Михајловска Георгиева, Венко Андоновски, Блаже Миневски, Ермис Лафазановски, Гоце Смилевски, Румена Бужаровска и други, кои се објавени во Србија.

Двата тома од Душан Стојковиќ посветени на современата македонска литература имаат над 700 страници во Б-5 формат.

„Станува збор за повеќедецениско следење на речиси сите дела од македонски писатели објавени во превод на српски јазик во соседна Република Србија, за кои Стојковиќ пишувал во книжевната периодика и ги препорачувал на читателите во Србија, преку кои можат да се стекнат солидни информации за македонската книжевност, така што претставува значаен книжевен и културен настан, со оглед на тоа што слични вакви изданија се навистина ретки, а овде се работи за опфат од многу голем обем“, соопшти издавачот.

Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Култура

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Read more

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Read more

600 илјади нови книги фаќаат прашина во националните подруми

Read more

Велипеток, најтешкиот ден во годината

Read more
 

Вести

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Читај повеќе

Вработена во општина Гази Баба пријавила обид за напад од колега-советник

Читај повеќе

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Читај повеќе
  • filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Читај повеќе

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Читај повеќе

Како да го забрзате растот на Вашиот мал бизнис со минимален влог?

Читај повеќе

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Читај повеќе

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Читај повеќе