Оброк салата со пилешко и печурки

Јадење што е популарно во целиот свет, одлично е за кога се брзате, потребни се само неколку состојки.

Оброк салатите се идеални кога сакате нешто брзо и вкусно, а едноставно. Можат да се подготват одс најразлични намирници, но оние со пилешко се највкусни. Една од најпознатите такви салати е секако Цезар, а ние предлагаме да го пробате следниов рецепт. Додадете му пченка, печурки и варени јајца и ќе добиете совршен предлог за ручек.

Потребни состојки:

 • 300 гр пилешко филе
 • 300 гр печурки
 • 1 конзерва пченка
 • 4 јајца
 • 1 краставица
 • 1 лажица мајонез
 • 1 нишка магдонос
 • младо кромитче
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Исечкајте ги печурките, па пропржете ги во тавче. Потоа извадете ги и пропржете го месото кое претходно сте го посолиле и побибериле. Сварете ги јајцата и кога ќе се изладат излупете ги и исечете ги на ситни коцки. Исечкајте го месото, како и краставицата. Овие состојки измешајте ги во сад, па додадете ги сечканиот магдонос и процедената пченка, како и сечканиот млад кромид. На крајот прелијте со мајонез, измешајте и можете да послужите.

Remote video URL
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
 • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе