Очи в очи со гладна поларна мечка

Не е лесно да се документира животот на поларните мечки, особено кога се гладни и не можат да уловат храна. Двајца сниматели на National Geographic додека снимаа документарец на канадскиот Арктик го документираа животот на поларните мечки, но и на топењето на мразот и неможноста мечките да уловат храна.

Климатските промени го променија животот на поларните мечки. Во видеото ќе погледнете како изгледа „игра“ меѓу поларни мечки, но и средба очи в очи со гладна поларна мечка.

Поларните мечки лесно се адаптираат на суровите услови на Артикот, но можат да бидат прилично незгодни и да нападнат кога се многу гладни.

реклама

Чек дис аут

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Read more

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Read more

Нови видеа

play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Read more
play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Read more
play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Read more
play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Read more
play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more
play_arrow

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more
play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Read more
play_arrow

Далај Лама објави нова песна

Read more
play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more
play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Read more
play_arrow

Дали Путин вечно ќе владее со Русија?

Read more
play_arrow

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Read more