Од кој книжевен жанр писателите најдобро заработуваат?

Од пишување книги може да се живее добро, во одредени земји во светот. Кај нас, можеби тоа не е баш толку едноставно. Сепак, не е исто да објавите збирка поезија или крими роман.

Затоа, пред да се одлучите за приоритетите на заработка од пишување, важно е да одредите од кој жанр ќе биде вашата книга.

Во светски рамки, писателите низ светот најмногу заработуваат од овие жанрови:

Љубовни и еротски романи – 1,44 милијарди долари годишно

Кај нас, овој жанр е еден од најпотценетите. Иако во последно време има доста македонски писатели кои објавуваат романси со примеси на еротика, но кога станува збор за еротски романи приказната е поинаква.

По успехот на „Педесет нијанси сиво“, не е ни чудно што во светската литература почна еден нов бран на силна доминација на овој жанр. Судејќи по бројките, писателите кои пишуваат еротски и љубовни книги заработуваат солидно, па не е чудно што се на врвот на оваа листа.

Крими романи и мистерии – 728.2 милиони долари годишно

Не постои нешто што може да ви го обземе вниманието како добар трилер или крими роман. Воопшто не е ни чудно што Агата Кристи заработила многу пари додека творела. Продала 300 милиони примероци, а во периодот на нејзината смрт во 1976 година, таа била најпродаваниот автор на сите времиња. Според една процена, заработила 20 милиони долари или во 2021 година тоа би биле скоро 95.2 милиони долари.

Религиозни книги и популарна психологија – 720 милиони годишно

Во текот на пандемијата, освен на општото здравје на луѓето, акцентот се стави и на менталното здравје и тоа уште е така. Многумина посегнаа по книги за самопомош или ментална гимнастика.

Научна фантастика и фантазија – 590.2 милиони годишно

Ова е можеби омилениот жанр на децата, но ако една книга за деца не им е интересна и на возрасните, значи не ја постигнала целта. Овој жанр е доста популарен во последно време бидејќи можностите со него се неограничени. Кој не сака да чита за измислени земји или митолошки суштества?

Хорор – 79.6 милиони долари годишно

Стивен Кинг можеби е еден од најуспешните автори на хорор книги во денешно време, но и доказ дека од пишување страшни книги може солидно да се заработи.

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Книги

„Папокот на светлината“ – нов роман на Венко Андоновски

Read more

Наставник од Прилеп има порака до родителите кои на Facebook бараат прераскажани лектири

Read more

Од кој книжевен жанр писателите најдобро заработуваат?

Read more

Совети за добро пишување според Џорџ Орвел

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Читај повеќе

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Читај повеќе

Сан Франциско ја повлече дозволата полицијата да користи „роботи убијци“

Читај повеќе

Што точно значат бројките на вентилот на радијаторот?

Читај повеќе

Последната полна Месечина во 2022 најмногу ќе влијае на овие знаци

Читај повеќе