Од промени во расположението до болести: Како недостатокот на секс може да влијае на телото?

Можеби нема веднаш да сфатите колку сексот е составен дел од вашето целокупно здравје додека едноставно не престанете да го имате.

Имено, недостатокот на секс би можел на многу начини да влијае на вашето физичко и ментално здравје.

Анксиозност или стрес

Сексот им помага на луѓето да се ослободат од стресот. Во една студија објавена во списанието Biological Psychology, шкотските научници откриле дека луѓето кои се воздржуваат од секс потешко се справуваат со стресни ситуации како што е јавното говорење. Тоа е затоа што мозокот за време на сексот ослободува хемикалии кои помагаат да се чувствувате добро, а со тоа и поопуштено.

Може да станете поподложни на настинки

Недостатокот на секс може да ја намали изложеноста на бактерии, но со тоа ќе ја намалите и способноста да го зајакнете имунитетот. Во една студија од 2004 година, истражувачите од Универзитетот „Вилкс-Беар“ во Пенсилванија откриле дека луѓето кои имале секс еднаш или двапати неделно имале 30% зголемување на имуноглобулинот А (IgA) во споредба со оние кои ретко имале секс.

Инфекциите на уринарниот тракт би можеле да станат поретки

Инфекцијата на уринарниот тракт може да биде непријатна, а сексот е главен фактор на ризик за оваа состојба, бидејќи може да донесе бактерии од вагината во уретрата, цевката што ја исцедува урината од нашето тело.

Ризикот од сексуално преносливи болести се намалува

И покрај заштитата, сексуално преносливите болести се многу чести, а случаите на кламидија, гонореја и сифилис се зголемуваат. Затоа, најдобриот начин да се избегнат СПБ е воопшто да немате секс.

Може да се појави несигурност за вашата врска

Недостигот од секс може да влијае на вашата среќа, блискост и сигурност во вашата врска.

„Недостигот од секс во врската може да влијае на вашата самодоверба, да предизвика чувство на вина и пониски нивоа на окситоцин и други хормони за поврзување. Исто така, може да ги зголеми стравувањата дека едниот од вас ќе ги бара своите сексуални потреби во други, што може да предизвика малку параноја“, вели докторот Лес Парот

Сепак, д-р Парот истакнува дека тоа не значи дека врската без секс не може да биде среќна. Бакнувањето, држењето за раце и давање комплименти или неочекувани подароци може да ви помогнат да се чувствувате емотивно поврзани со вашиот партнер.

Можеби ќе ви биде потешко да се возбудите

Еден од најефикасните начини за зајакнување на ниското либидо е искрено да се обидете да имате повеќе секс. Доживувањето на поголема физичка и емоционална интимност може да ви помогне да се чувствувате повеќе поврзани со вашиот партнер, па кога ќе престанете да имате секс, вашата желба да започнете повторно може да застане.

Вагиналните ѕидови може да се истенчат

Откако жената ќе влезе во менопауза, нејзиното тело нема да ослободува толку многу естроген. Ова може да доведе до вагинална атрофија, состојба кога вашите вагинални ѕидови стануваат тенки, суви и повеќе склони кон кинење. Немањето секс може да го влоши проблемот, бидејќи дополнителното подмачкување и протокот на крв што ги чувствувате за време на сексот може да помогне да се одржат ткивата во вашата вагина здрави.

Ризик од рак на простата

Мажите кои престануваат да имаат секс може да ги пропуштат придобивките за заштита на простатата од честиот однос. Студијата од 2016 година објавена во списанието European Urology покажа дека мажите кои ејакулирале најмалку 21 пати месечно значително го намалуваат ризикот од рак на простата. Имено, ејакулациите можат да ги отстранат потенцијалните штетни материи од простатата, со што може да се спречи создавањето на канцерогени тумори.

Ризик од еректилна дисфункција

Според студијата објавена во American Journal of Medicine, мажите кои ретко имаат секс имаат двојно поголема веројатност да доживеат еректилна дисфункција од мажите кои го прават тоа еднаш неделно или повеќе.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Љубов и секс

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Read more

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Read more

Секс на прв состанок: Дали е табу тема или се случува почесто отколку што мислите?

Read more
 

Магазин

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Кој ќе ги наследи милионите на модната легенда Роберто Кавали?

Читај повеќе