МЕДИТЕРАНСКИ ИГРИ АЛЖИР 2022

Одбојкарките поразени од Грција, одбојкарите од Италија

Два убедливи порази на македонските одбојкарски репрезентации на Медитеранските игри во Алжир со што го завршија настапот без освоен бод.

Фото: МОК

Женската репрезентација со убедливи 3:0 загуби од соседна Грција во 3. коло од групата Б каде Македонија остана закована на последното место. Гркинките славеа со 25:18, 25:16 и 25:19 по сетови. Синоќа одбојкарите загубија со 3:0 од Тунис, а на отворањето со 3:1 од Египет.

Табела:

  1. Грција 9 9:0
  2. Тунис 3 3:3
  3. Египет 3 3:3
  4. С. Македонија 0 1:9

Одбојкарите по синоќешниот убедлив пораз од Египет (3:0) денеска очекувано потклекнаа пред силната Италија, губејќи со идентичен резултат. По сетови „Аѕурите“ славеа со 25:19, 25:16 и 25:23. Нашата репрезентација достоинствено го бранеше црвено-жолтиот дрес против силниот противник, но со овој натпревар сепак заврши нивното учество на Медитеранските игри во алжирскиот град Оран.

На овој натпревар капитенот Никола Ѓорѓиев беше најефикасен со 13 поени, Милев освои 7, Савовски 6, Маџунков 5, Костиќ 4, Илиев и Ѓорѓи Ѓорѓиев завршија со по 3, а шанса доби и Стефан Алексов, кој забележа 1 поен.

Табела:

  1. Италија 6 6:0
  2. Египет 3 3:3
  3. С. Македонија 0 0:6
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Останати спортови

Австралијките се нови светски рекордерки на 4×200 слободен стил

Read more

Златен медал за македонскиот карате тим на Универзијадата во Полска

Read more

Аманда брутално ја претепа Пења, испи пиво и ја напушти салата со патерици

Read more

Светски шампион во бокс претепа аматер кој дојде во теретана и го предизвика

Read more
 

Спорт

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Читај повеќе

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Читај повеќе

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Читај повеќе

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Читај повеќе
  • filter

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Читај повеќе

Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Читај повеќе

Почина Кирил Дојчиновски, легенда на македонскиот фудбал

Читај повеќе

Јувентус три недели без првиот голман Шченсни

Читај повеќе