УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2023/2024

Онана направи нов кикс, па се извини: Јас сум крив што загубивме од Баерн

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед синоќа на стартот од Лигата на шампионите загубија од Баерн со 4:3, а целата вина ја презеде голманот на „Црвените ѓаволи“, Андре Онана.

Онана од почетокот на сезоната брани под своето ниво, а последниот кикс се случи во 28. минута од натпреварот во Минхен.

Лирој Сане шутираше по средината на голот од 16 метри, а Онана катастрофално реагираше и дозволи топката да ја помине гол-линијата.

Иако без тој примен гол хипотетичкиот резултат ќе гласеше 3:3, Онана по натпревароот ја презеде вината и истакна дека Јунајтед ќе славел доколку тој не се бранел лошо.

„Ја прифаќам одговорноста, моја вина е што не победивме и морам да учам од моите грешки. Искрено, мојот старт во Јунајтед не е добар. Ги изневерив соиграчите на овој натпревар“, изјави Онана по натпреварот.

URL

Кратко потоа, во 32. минута, беше матиран и од Серж Гнабри за 2:0. Во тие моменти се стравуваше дека Јунајтед го чека вистинска катастрофа на „Алианц Арена“.

Меѓутоа, на почетокот на вториот дел, новата летна аквизиција на Јунајтед, Расмус Хојлунд, во 49. минута постигна прекрасен гол за намалување на резултатот.

Само што гостите се вратија во игра, Баерн повторно отиде на плус два. Хари Кејн беше сигурен изведувач на пеналот во 53. минута.

Голеадата не заврши тука бидејќи Каземиро погоди во 88. минута откако одлично се снајде и постигна гол од невозможна позиција за 3:2.

Во судиското надополнување, мрежата се затресе уште два пати. Најпрвин резервистот Матис Тел искористи една пукнатина во англиската одбрана за 4:2, а конечните 4:3 по слободниот удар на Бруну Фернандеш со глава ги постави Каземиро.

Remote video URL
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Фудбал

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Read more

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Read more

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Read more

Што се случува во Евертон?

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе