Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Макфакс
/ 14.04.2024 / 12:19

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство од нив беа пресретнати и соборени.

Израелската војска соопшти дека „повеќето“ од беспилотните летала и ракети биле пресретнати од системот за противвоздушна одбрана и „во соработка со стратешките сојузници на Израел пред заканите да стигнат до израелска територија“.

Мал број проектили го погодија Израел во напад на Иран, при што беше повредено едно девојче. Оштетена е и воена инсталација на југ.

Иранската амбасада во ОН соопшти дека со оваа акција одмаздата за нападот може да се смета за целосна. „Во случај израелскиот режим да направи уште една грешка, одговорот на Иран ќе биде многу поостар“, се вели во објавата на иранската мисија во ОН во социјалната мрежа X.

Израелските медиуми, пак, пишуваат дека може да се очекува одговор од Израел. Во текот на утрото беа извршени и жестоки напади од Либан.

Што знаеме досега:
🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до засолништа во случај на напад.
🔵Бајден разговараше со Нетанјаху во врска со иранскиот напад врз Израел.
🔵Борељ: ЕУ силно го осудува иранскиот напад врз Израел.
🔵Нетанјаху: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме.
🔵Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот.
🔵Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор.
🔵Хамас го нарече нападот на Иран „природно право и заслужен одговор“.
🔵Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите.

„Операцијата 'Искрено ветување' ги исполни очекувањата“

Командантот на иранските вооружени сили рече дека нападот врз Израел „ги постигнал сите негови цели“.

„Операцијата 'Искрено ветување' беше успешно спроведена од вчера вечерта до утринава и ги постигна сите свои цели – изјави на телевизија генералот Мохамад Багери, прецизирајќи дека ниту еден урбан или економски центар не бил цел на ирански беспилотни летала и ракети.

Тој рече дека мета биле две локации – „разузнавачкиот центар кој им ги дал на ционистите потребните информации“ за нападот што го уништи иранскиот конзулат во Дамаск на 1 април, како и „воздухопловната база Новатим, од каде F-35 авиони полетаа“ што бомбардираа.

Овие земји му помогнаа на Израел

САД, Обединетото Кралство, Јордан и Франција му помогнаа на Израел да се одбрани од напад на Иран, соопштија израелските одбранбени сили (ИДФ) и официјални лица.

„Користеа руска тактика“

BBC пишува дека Иранците веројатно сакале да ја преоптоварат израелската противвоздушна одбрана со евтини беспилотни летала за крстаречките и балистичките ракети да имаат поголема шанса да ги погодат своите цели. Тоа е тактика која веќе е видена во Украина.

Уште една земја на нишан на Иран

Иранските медиуми објавија дека земјата внимателно ги следи потезите на Јордан, кој може да стане следната цел, во случај да му помогне на Израел.

Читајте и: Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Свет

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Read more

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Read more

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Read more

Што сака Путин на Балтикот?

Read more
 

Вести

Продолжениот викенд ги наполни граничните премини

Читај повеќе

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Читај повеќе

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Читај повеќе

Силјановска Давкова упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Читај повеќе

Кучиња скитници искасаа три лица во Скопје

Читај повеќе

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Читај повеќе

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Читај повеќе

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Читај повеќе

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Читај повеќе