Откриена егзопланета без облаци

Научници од Харвард и Смитсонијан Центарот за астрофизика забележаа огромна гасовита планета оддалечена 575 светлосни години.

Планетата е означена како WASP-62b уште во 2012 година, но астрономите дури сега почнаа да ја проучуваат нејзината атмосфера.

Со помош на вселенскиот телескоп Hubble научниците открија големо присуство на натриум, елемент кој би бил сокриен ако во атмосферата постоеја облаци. Астрономите обично откриват мали траги од присутност на натриум, така што ова е силен доказ дека станува збор за планета без облаци.

Научниците се надеваат дека вселенскиот телескоп James Webb ќе овозможи подобра резолуција и поголема прецизност во понатамошното проучување на планетата, односно дека ќе пронајде елементи како силициум.

Тоа би можело да помогне во подобра разбирање како овие планети се формираат и дали има разлики во однос на световите со облаци, пишува Gizmodo.

На оваа планета, една година трае четири дена.

Тагови
реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Вести

Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

Read more

Кинеската вакцина Sinopharm ефикасна во 72,51 отсто од случаите со COVID-19

Read more

Американската војска сака да гради фабрики на Месечината

Read more

Ново оружје против КОВИД: Прочистувач на воздух што убива 99% од вирусите

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сè што треба да знаете за Samsung Galaxy A12

Читај повеќе
  • play_arrow

Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Tony Hawk’s Pro Skater“ пристигнува на Xbox, PS5 и Nintendo Switch

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Конечно: Вака изгледа смартфонот на преклоп Huawei Mate X2

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски научници одгледаа вештачки мозок кој се развива како човечкиот

Читај повеќе

Кинеската вакцина Sinopharm ефикасна во 72,51 отсто од случаите со COVID-19

Читај повеќе

Ако користите некоја од овие 20 лозинки, веднаш сменете ја

Читај повеќе

Колку е опасно да го оставате телефонот на полнач преку ноќ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот Samsung Galaxy A32 5G

Читај повеќе