Откриени најтоплите ѕвезди во нашата галаксија - 100 пати пожешки од Сонцето

Астрономи тврдат дека новооткриените ѕвезди се дваесет пати потопли од нашето Сонце, поради што се рангирани меѓу најжешките небесни тела во нашата галаксија. Но, тоа не е сѐ.

Меѓународен истражувачки тим предводен од астрономот Сајмон Џефри од опсерваторијата Армаг во Северна Ирска откри осум ѕвезди за кои анализата покажа дека се најжешките во нашиот универзум. Бидејќи, како што тврдат, нивните површини се загреваат од 100.000 степени Целзиусови па нагоре - што е огромна разлика во споредба со Сонцето, чија површинска температура е околу 5.800°C.

Со испитување на собранмите на податоци добиени со Јужноафриканскиот голем телескоп, целта на научниците беше првенствено да ги проучуваат еволутивните фази на ѕвездите како што се белите џуџиња. Меѓутоа, за време на анализата, истражувачите откриле потџуџиња богати со хелиум - придружници на белите џуџиња, кои го согоруваат споменатиот хемиски елемент. По што откриле дека покрај жешките потџуџиња, во нашата галаксија има и осум најжешки бели џуџиња.

URL

„Сите овие ѕвезди се во многу напредна фаза од нивниот животен циклус и се приближуваат кон смртта“, тврди еден од истражувачите, астрономот Клаус Вернер од Институтот за астрономија и астрофизика при Универзитетот во Тибинген.

Најжешкото бело џуџе што е откриено е наречено SALT J213742.6−382901 и неговата површинска температура е околу 180.000 степени Целзиусови. Се смета за импресивно откритие бидејќи ѕвездите со површинска температура над 100.000 се исклучително ретки.

Сто пати посветли од Сонцето

Тие не само што имаат високи температури на површината, туку и светат со силен интензитет, до сто пати посилно од нашето Сонце. Меѓутоа, бидејќи се на оддалеченост од 5.000 до 22.000 светлосни години од Земјата - за разлика од Сонцето, кое е оддалечено околу 8 светлосни минути - овбие ѕвезди не можат со голо око да се видат на ноќното небо.

Една од ѕвездите, која истражувачите ја нарекоа SALT J203959.5−034117, има уште една посебна карактеристика - таа е централна ѕвезда на новооткриената планетарна маглина со дијаметар од 1 светлосна година. За разлика од другите новооткриени небесни тела, за кои се смета дека се осцилирачки ѕвезди. Затоа, заклучокот на научниците е дека поради високиот степен на развој и посебните својства, осумте супержешки ѕвезди би можеле да придонесат за разбирање на доцните фази на развојот на ѕвездите.

Истражувањето е објавено во списанието Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Тагови
реклама

Наука

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Read more

Египќаните се обидувале да лечат рак пред 4000 години

Read more

Дали во нашиот Сончев Систем се крие џиновска деветта планета?

Read more

Гавраните знаат да бројат на глас

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе