Откриено како легендарната „Street Fighter“ ги мамела играчите

„Street Fighter II: World Warrior“ е една од најпопуларните видеоигри на сите времиња. Позната е по тоа што е прилично тешка, а јутуберот desk откри како компјутерот во оваа игра ги мамел играчите и тоа на повеќе начини.

Второто продолжение од култната „Street Fighter“ излезе во 1991 година за флипери, а по година дена и за Nintendo. Продадени беа повеќе од 14 милиони примероци, што е одличен податок со оглед на тоа што се работи за почетокот на 90-тите.

Големо внимание привлече објавата на desk кој открива дека играта мамела. Имено, на видеото покажува како ликовите кои ги контролира компјутерот можат накратко да станат неуништливи. Брзо се опоравувале кога станувале „смрзнати“, а за дел од секунда можеле да направат потези за кои на играчите им биле потребни цели две секунди. Компјутерот исто така побрзо ги внесувал контролите отколку што човекот би можел да ги внесе. И за крај, можел да изведува потези кои играчите не можеле да ги блокираат.

Сето ова и тоа како ги фрустрираше играчите, нормално, без тие да знаат за што всушност се работи, па сепак не влијаеше на успехот на играта. И ден денес „Street Fighter“ е и тоа како популарна игра во некои делови од светот, а играчите ги имаат истите контроли како и пред 18 години. Сето тоа е најмногу благодарение на успехот на „Street Fighter II“.

Доколку некоја од денешните игра доживее иста судбина веројатно би предизвикала бес кај целата гејмерска интернет заедница, а производителот би морал да ги правда своите постапки. Меѓутоа, порано играчите беа поинакви и можеа да се помират со фактот дека не можат да ја победат играта. Денес такво сценарио веројатно не би било возможно.

реклама

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Ни халал, ни кошер: Полска ќе забрани колење животни по верски правила

Read more

Гејминг

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Read more

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Read more

За сите обожаватели на Хари Потер - пристигнува новата игра „Hogwarts Legacy“

Read more

Sony ја објави цената и деталите за PlayStation 5

Read more

Гик

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе
  • play_arrow

За сите обожаватели на Хари Потер - пристигнува новата игра „Hogwarts Legacy“

Читај повеќе
  • filter

Sony ја претстави новата Xperia 5 II

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете вашиот YouTube канал?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Sony ја објави цената и деталите за PlayStation 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум шокантни пресврти во видеоигри што ја сменија франшизата

Читај повеќе