СЕРИЈА А 2023/2024

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Откако фудбалерот на Рома, Еван Ндика, држејќи се за градите се сруши на теренот на натпреварот против Удинезе, веднаш беше хоспитализиран и е во стабилна состојба, велат информациите од Италија.

Ндика се пожали на болки во градите, а потоа падна на теренот. Следеа минути страв и паника на теренот на „Дачиа“ арената во Удине, а натпреварот беше одлучено да биде прекинат бидејќи стравувањата беа дека Ндика доживел срцев удар.

Брзата помош пристигнала веднаш, а за тоа време репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска беше стабилен. Веднаш беше хоспитализиран, а првичните информации говорат дека неговиот живот не е во животна опасност.

URL

Италијанците веднаш ја потврдија веста дека Ндика не доживеал инфаркт, ниту застој. Ова го потврди Ла Сорес, регионалниот здравствен оперативен центар, кој додаде дека тој бил примен во болницата „Санта Мариа дела Мизерикордиа“ под жолт аларм.

URL

Според сите проценки, виновникот за колабирањето на Ндика во 73. минута од натпреварот е ударот што претходно го доби во текот на самиот натпревар, а кој подоцна дојде да го земе данокот.

Судијата Лука Паирето и клубот Удинезе веднаш и понудија максимална достапност на Рома, а сите играчи на римскиот клуб на чело со тренерот Даниеле Де Роси веднаш заминаа во болницата во Удине за да ја проверат состојбата на својот играч.

URL

Тренерот Де Роси на излегувањето од болницата им се обрати на навивачите со кратка порака „добар е, добар е“ како одговор на прашањето на навивачите за ситуацијата со Ндика, а потоа се качи во клупскиот автобус.

24-годишниот Ндика во Рома дојде летоска од редовите на Ајнтрахт Франкфурт, каде играше 5 сезони по доаѓањето од Оксер. Родум од Франција, беше младински репрезентативењ на оваа земја пред лани да одлучи да игра за земјата од каде потекнува, Брегот на Слоновата Коска, за која запиша 14 настапи и годинава го освои Африканскиот куп на нации.

Ако немал инфаркт, тогаш што е причината?

Играчот беше подложен на кардиолошки и невролошки тестови, вклучително и КТ скен. Испитувањата покажаа дека веројатно имал пулмонална компресија, со можен пневмоторакс. Тоа можело да биде предизвикано од некои удари во натпреварот, а имаше еден прилично силен во 38. минута и други два во 66. и 70. минута, непосредно пред колапсот на дефанзивецот од Брегот на Слоновата Коска. Секако дека Ндика по ноќта помината под опсервација ќе биде повторно прегледуван денеска. Дури кога медицинскиот персонал ќе ги отстрани сите сомнежи за тоа што се случило, ќе биде одлучлено кога да биде отпуштен од болница. Дефинитивно нема да игра реванш натпреварот од Лига Европа в четврток кога Рома го пречекува Милан.

URL
Може ли натпревар да се прекине поради здравствена состојба?

Значи, дали може да биде прекинат натпревар поради сериозна повреда? Да, подобро ако е со согласност на двата тима иако во екстремни случаи судијата може да одлучи самостојно. Внатрешните организациски правила на ФИГЦ всушност го регулираат прекинот само во случај кога теренот е неупотреблив (чл. 60) и за заштита на јавниот ред (чл. 62). Толку строги се правилата што на 9 април Спортскиот суд во Серија Ди ги казни Палмезе и Манфредонија кои заеднички побараа прекин оти на навивач на трибините му се слошило.

Ќе се доигра ли Удинезе - Рома?

Членот 30 од Статут-Правилникот на Серија А ги дефинира критериумите за доигрување на прекинатите натпревари. Стои дека треба да се доигра веќе денеска освен ако - а тоа е случајот со Рома која в четврток игра во Лига Европа против Милан - „еден или двата тима се веќе вклучени во последователен натпревар во средината на неделата“. Доигрувањето во секој случај мора да се случи во рок од 15 дена од прекинот и „се продолжува само со минутите што се преостанати. Квантификацијата на минутите ја утврдува, со конечна одлука, директорот на натпреварот“.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Фудбал

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Read more

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Read more

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Read more

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Read more
 

Спорт

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе

Во Лондон паднал договор: Ханси Флик ќе ја води Барса

Читај повеќе

За прв пат една лига може да има 6 учесници во ЛШ, Италијанците тријат раце

Читај повеќе