Откриено зошто Роналдо го блокирал Transfermarkt на Instagram

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо минатиот март ја блокираше реномираната страница Transfermarkt на Instagram, специјализирана за трансфери и вредности на играчите, а сега пристигна и објаснувањето на популарниот портал за тоа што се случило.

Откако ги собраа единаесетте играчи со највисока пазарна вредност кои ги претставува агентот Жорже Мендеш, профилот на Transfermarkt додаде порака која гласи:

„Не можеме да го тагнеме Кристијано затоа што нѐ блокираше откако ја виде неговата пазарна вредност.

Сега, одговорните за веб-страницата, во изјава за The Athletic го објаснија „конфликтот“ со Португалецот.

„После тоа, составивме листа од 10 играчи, на возраст од 33 години и повеќе, и тој беше на првото место, но ни рече дека треба да вреди многу повеќе. Прво испрати порака до нашите колеги на социјалните мрежи“, вели Кристиан Шварц.

„Тие му одговорија, му објаснија зошто ја има таа вредност и му рекоа: 'Од луѓето во твојата возрасна група, ти си убедливо број еден'“, додава.

Сепак, одговорот не го задоволи Кристијано, кој како одговор испратил неколку смајлиња и ги блокирал.

„Имаше разлика од 30 или 50 милиони помеѓу него и следниот на списокот, но тој ни испрати неколку смајлиња и нѐ блокираше“, објасни Шварц.

Роналдо, тогаш во Јувентус, всушност беше вториот најскап играч во тимот вреден 75 милиони евра, зад Бернарду Силва од Манчестер Сити со 100 милиони евра.

Нешто повеќе од една година подоцна, Роналдо го напушти клубот од Торино и се врати во Манчестер Јунајтед, а неговата пазарна вредност сега е „само“ 35 милиони евра.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Фудбал

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Европски трофеј за Рома по 61 година, историски успех за Мурињо

Read more

Ибра го оперираше коленото, го чека пауза од 8 месеци

Read more

Уапсен Албанецот кој со дрон во Белград го прекина натпреварот Србија - Албанија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Атлетичарката која 13 години докажува дека е жена: Ќе се соблечам за да ви покажам

Читај повеќе

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон го победи Мајами на гости и се најде на чекор од финалето

Читај повеќе
  • play_arrow

Европски трофеј за Рома по 61 година, историски успех за Мурињо

Читај повеќе

Ибра го оперираше коленото, го чека пауза од 8 месеци

Читај повеќе

Уапсен Албанецот кој со дрон во Белград го прекина натпреварот Србија - Албанија

Читај повеќе

Британските власти дадоа зелено светло за продажба на Челси

Читај повеќе

НБА ја објави најдобрата петорка за 2021/22 - доминираат Балканците

Читај повеќе

Мурињо: Не сум веќе Специјалниот

Читај повеќе