Отворена истрага - кој ги шпионирал новинарите со хакерски софтвер?

Обвинителството во Париз денеска отвори истрага за шпионирање на француски новинари со помош на специјализиран хакерски софтвер Pegasus на сметка на Мароко, што земјата го демантира.

Истрагата е отворена поради повеќе кривични дела, вклучително и повреда на приватноста, следење на преписка и неовластен пристап до компјутерскиот систем, како и злосторничко здружување.

Жалбата е поднесена од медиумската група Mediapart затоа што двајца нејзини новинари биле цел на шпионажа. Слична жалба поднесе и весникот Le Canard Enchaine.

Истрагата опфаќа и други прекршувања, како што се внесување и откривање на податоци.

Неколку медиуми, вклучувајќи ги Le Monde, The Guardian, The Washington Post, во неделата открија дека мароканската тајна служба ги шпионирала основачот на Mediapart Евди Пленел и новинарката Лене Брејду.

Le Canard Enchaine објави дека мета на шпионажа бил поранешниот новинар на овој сатиричен весник, Доминик Симоно.

Според истрагата на конзорциум од 17 светски медиуми, софтверот Pegasus, развиен од израелската компанија NSO Group, овозможил шпионирање на телефонските броеви на 180 новинари, 600 политичари, 85 активисти за човекови права и 65 шефови на компании од различни земји.

Шпионскиот софтвер Pegasus откако ќе влезе во смартфонот, на нарачателот му овозможува да презема пораки, фотографии и контакти, како и да слуша телефонски разговори.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Свет

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Read more

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Read more

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Read more

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Read more
 

Вести

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Читај повеќе

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка во Куманово

Читај повеќе

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе

Скопјани добиваат поевтино парно греење

Читај повеќе