Ова го правите секое утро, затоа се дебелеете: 6 навики што треба да ги промените

Утринските ритуали одредуваат како вашето тело ќе ги искористи сите калории што ги внесувате.

Научниците докажаа дека постои јасна врска помеѓу нашите утрински навики и ризикот да предизвикаме нерамнотежа во телото, што предизвикува зголемување на вишокот килограми.

Еве кои грешки мора да ги исфрлите од вашата утринска рутина.

Не појадувате

Времето кога јадете е многу поважно од она што го јадете. Научниците од Универзитетот во Тел Авив докажаа дека обилниот појадок и лесната вечера се многу поефикасни кога станува збор за одржување тежина, а не диета базирана на чести и лесни грицки.

И тоа е затоа што стапката на метаболизам варира во различни делови од денот. Главниот заклучок до кој дојдоа научниците е дека никогаш не треба да јадете калоричен појадок. Вашиот ручек треба да биде со средна големина, а вечерата треба да биде лесна.

Не шетате кога е сончево

Сончевата светлина буквално согорува маснотии. Барем, маснотии од белото ткиво. Научниците од Универзитетот Алберта во Едмонтон, Канада, спроведоа експеримент и докажаа дека липидите се намалуваат во големина кога се изложени на сончева светлина.

Ова откритие делумно објаснува зошто луѓето дебелеат во текот на зимата кога има недостаток на сончева светлина. Само имајте на ум дека трошењето премногу време на сонце не е добра идеја и секогаш бидете сигурни дека имате нанесено крема за сончање.

Не пиете чаша вода откако ќе станете

Телото на возрасно лице се состои од 55 до 60% вода, така што пиењето чаша вода по будењето е многу добра идеја. Водата го забрзува метаболизмот, со што се намалува ризикот од добивање маснотии. Исто така, му помага на телото да се ослободи од токсините.

Не вежбате

Покрај очигледните придобивки од согорувањето калории и забрзувањето на метаболизмот, утринските вежби можат да ви помогнат да го намалите апетитот. За време на експериментот, истражувачите и д-р Ема Стивенсон и студентот Хавиер Гонсалес откриле дека луѓето кои се навикнати да вежбаат пред појадок јадат помалку храна во текот на денот.

Вкусната храна ја чувате за ручек или вечера

Ако не можете да одолеете на палачинки, јадете ги во првиот дел од денот. Ова е уште еден заклучок до кој дошле научниците од Универзитетот во Тел Авив. Тортата што ја јадете наутро ќе ви додаде помалку сантиметри на половината отколку ако ја јадете навечер.

Читате лоши вести наутро

Нервозата додека ги читате утринските вести може да има негативно влијание врз вашето здравје.

Стресот предизвикува телото да произведува хормони кои му помагаат на телото да се прилагоди на новата средина. Ако стресот е краткотраен, не се формираат нови масни клетки. Ако стресот е долгорочен, започнува механизмот за „заштеда на калории“. Дури и ако почнеме да јадеме помалку, нема да можеме да ослабиме додека не заврши стресната ситуација.

реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Здравје

Што може да се случи ако не внесувате доволно витамин Ц?

Read more

Колку пати во денот треба да вршите голема нужда?

Read more

Докторка објасни зошто некои луѓе умираат и покрај тоа што се вакцинирани

Read more

Загрижувачки причини зошто лесно ви се појавуваат модринки

Read more
 

Магазин

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Кога бебeто можe да почне да јаде цврста храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири изгубени технологии на древните цивилизации

Читај повеќе

Пет аспекти на љубовната врска кои не треба да ги споделувате со другите

Читај повеќе

Што може да се случи ако не внесувате доволно витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како правилно да вежбате по 40-тата година?

Читај повеќе

Дали јадењето луто навистина „отвора апетит“?

Читај повеќе

За што најчесто лажат мажите и жените при запознавање на интернет?

Читај повеќе

Колку пати во денот треба да вршите голема нужда?

Читај повеќе