Ова се најпродаваните конзоли на сите времиња: Која е вашата омилена?

Крајот на годината се ближи, па ќе видиме кои конзоли беа најпродавани во 2020 година.

Ова е добра прилика да се потсетиме кои незаборавни конзоли нè одушевуваа низ децениите и ја одбележаа ерата.

Ова е листа на најпродаваните конзоли на сите времиња. Која е вашата омилена?

1. PlayStation 2 (159 милиони примероци)

Наследникот на легендарниот PlayStation се појави во 2000 година и го освои пазарот полн со силна конкуренција како што се Sega Dreamcast, Nintendo GameCube и Microsoft Xbox. Како и да е, никој не можеше да ѝ парира на популарноста на овој бестселер кој го освои пазарот и се искачи на престолот како најпродаваната конзола на сите времиња.

Со повеќе од 3.800 продадени игри во милијарда и пол примероци, „двојката“ ја задржаа својата популарност и по објавувањето на „тројката“, и со тоа станаа една од најдолговечните конзоли која се произведуваше 12 години.

2. Nintendo DS (154 милиони)

Во времето кога излезе (2004 година), Nintendo DS беше вистинска револуција на пазарот на преносни конзоли - имаше два LCD екрани, вграден микрофон и поддршка за безжична конекција што ви овозможи да играте или да комуницирате со повеќе плеери. Покрај оригиналот, се појавија и DS Lite, DSi и DSi XL.

3. Game Boy/Game Boy Color (119 милиони)

Иако претходно имаа успех со нивната серија Game & Watch, Game Boy беше огромен хит. Game Gear, Lynx и TurboExpress се обидоа да земат дел од колачот, па иако беа технолошки супериорни, Game Boy беше потраен, трошеше помалку и што е поважно, имаше одличен избор на видеоигри.

Остатокот од листата го сочинуваат PlayStation 4 (106 милиони), PlayStation (103 милиони), Nintendo WII (102 милиони), PlayStation 3 (88 милиони), Xbox 360 (85 милиони), Game Boy Advance (82 милиони), PlayStation Portable (80 милиони).

реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Гејминг

Бесплатно преземете ја Star Citizen и истражете го универзумот

Read more

Бекам ќе заработи од FIFA 2021 повеќе отколку што заработи со Манчестер

Read more

Креаторите на Hitman прават видеоигра за Џејмс Бонд

Read more

Најпотценетата Бетмен игра на сите времиња

Read more

Гик

  • play_arrow

Објаснето за да сфатат сите: Што е гравитација?

Читај повеќе
  • filter

Motorola го претстави смартфонот Moto E7

Читај повеќе
  • play_arrow

Бесплатно преземете ја Star Citizen и истражете го универзумот

Читај повеќе

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Читај повеќе

Кои се фаворитите во трката за вакцина против COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Samsung ги претстави новите смартфони Galaxy A12 и A02s

Читај повеќе

ЕУ покрена постапка за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте се со CAT S42, првиот телефон со антибактериска заштита

Читај повеќе

Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

Читај повеќе