Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Новите податоци сугерираат на околу една третина од пациентите кои преживеале COVID-19, по болеста се борат со симптоми на посттрауматско стресно нарушување (ПТСН). Некои пациенти пријавиле дека се бореле и со анксиозност и кошмари по боледувањето.

ПТСН може да се појави кај луѓе кога симптомите на психолошка траума го нарушуваат секојдневното функционирање и траат повеќе од еден месец.

Според една италијанска студија објавена во списанието JAMA Psychiatry, дури една третина од луѓето кои преживеале COVID-19 исто така може да имаат ПТСН. Студијата опфатила 381 пациент, а резултатите сугерираат дека жените може да бидат повеќе склони кон ПТСН.

Резултатите покажале дека 115 лица или 30% имале ПТСН. Некои други дијагнози, како што се епизоди на депресија (17% од испитаниците), анксиозно растројство (7%) и психотично нарушување (0,2%), исто така, биле пријавени кај некои субјекти.

Оваа студија е во согласност со другите студии кои ги проучувале невролошките последици од COVID-19. Досегашните студии покажаа дека некои пациенти можно е да се борат со кошмари и анксиозност со месеци по болеста.

„Ова е загрижувачко“, изјави за CTV News д-р Делфина Јанири, психијатар од Универзитетската болница Гемели и главен автор на студијата.

Со оглед на тоа што пандемијата на коронавирус сè уште трае, заздравувањето дополнително се отежнува. Лекарите откриле дека ако не се лекува, ПТСН по COVID-19 може да доведе до депресија, анксиозност и злоупотреба на супстанции во обид да се справат со симптомите.

Истражувачите кои ја спроведоа гореспоменатата италијанска студија наведуваат дека ограничувањето на студијата е мал примерок, но дополнителни пообемни студии може да откријат повеќе информации што би помогнале во превенција и третман на овие дијагнози.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Здравје

Намирници кои се штетни за цревата

Read more

Зошто треба секој ден да јадете киви?

Read more

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Read more

Зошто треба да јадете урми?

Read more
 

Магазин

  • filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Читај повеќе
  • play_arrow

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Најлоши партнери за родените во знакот Бик

Читај повеќе

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Читај повеќе

Намирници кои се штетни за цревата

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете киви?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со портокал и чоколадо

Читај повеќе

Пет митови за слабеење во кои сè уште верувате

Читај повеќе