СЕРИЈА А 2020/21

Пандев влезе во елитата - постигна 100 гола во Серија А

Филип Здравески
/ 21.04.2021 / 21:42

Горан Пандев вечерва му даде два гола на Беневенто за само 45 минути со што и стигна до бројката од 100 голови во Калчо лигата, достигнување и тоа како за почит.

На „Луиџи Ферарис“ стадионот во Џенова нашиот Пандев и соиграчите го пречекаа Беневенто. 

Гостите на двапати поведуваа, но македонската легенда со головите во 11-тата и 21. минута го израмнуваше резултатот за на полувреме да се замине со 2:2, резултат кој остана непроменет до крајот.

Пред овој натпревар Пандев беше застанат на бројката од 98 голови во Серија А, а денеска ја слави стотката.

Remote video URL

Во својата кариера на Чизмата Горан има постигнувано голови за секој тим за кој играл и тоа:

  • Анкона - 1
  • Лацио - 48
  • Интер - 5
  • Наполи - 19
  • Џеноа - 27
  • вкупно: 100
реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Фудбал

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Read more

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Read more

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе
  • play_arrow

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во топ 4 во Премиер лигата

Читај повеќе

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Читај повеќе

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе