Паста Алфредо - една од највкусните: Тајната е во кремот за готвење

Паста Алфредо се совршено кремасти тестенини поради сочниот бел сос, а многу лесно се подготвуваат.

Паста Алфредо е една од најпопуларните во целиот свет, а се подготвува од едноставни состојки кои се достапни за секого. Во нејзиниот вкус сите уживаат, бидејќи содржи бело месо, таљатели, но и препознатлив бел сос кој се состои од крем за готвење, млеко и путер. Лесно и едноставно е за подготвување, а ние ви го носиме најдобриот рецепт.

Потребни состојки:

 • 200 гр таљатели*
 • 2 пилешки стека
 • ½ кромид
 • 6 печурки
 • 1½ шолја крем за готвење
 • ½ чаша млеко
 • ¼ шолја пармезан
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица путер
 • маслиново масло
 • брашно (опционално)
 • сол
 • бибер

*Оригиналниот италијански рецепт всушност е со фетучини, кои се многи слични на таљателите, но се пошироки и потенки.

Подготовка:

За паста Алфредо, посолете го и побиберете го месото, па пропржете го во тава. Можете да го валкате во брашно.

Кога ќе се излади исечете го на подебели ленти. Извадете го месото од тавата, истурете уште малку маслиново масло и додадете го путерот.

Кога путерот ќе се растопи додадете го исечканиот кромид, а кога ќе омекне додадете ги и сечканите печурки. На крајот додајте го толчениот лук и пржете уште 30 секунди.

Сипете ги кремот за готвење и млекото. Добро измешајте. Во меѓувреме, сварете ги таљателите. Во сосот додадете рендан пармезан, па варете на средна температура додека не зоврие. Додадете ги таљателите и убаво измешајте, а одозгора ставете го месото.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Рецепти

Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more
 

Магазин

 • play_arrow
 • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
 • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
 • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе