Пецас: Целосно сме подготвени да ги примиме туристите

Од 1 јули се отвораат сите аеродроми во земјата за летови од странство и целосно сме подготвени да ги примиме посетителите, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите.

Пецас објасни дека здравствените служби и цивилната заштита ги преземаат сите неопходни мерки за безбедност и заштита на здравјето на вработените во туристичкиот сектор, на жителите на туристичките дестинации, како и на туристите и истакна дека „нема отстапки за прашањата што се однесуваат на јавното здравје и човечкиот живот“.

Во однос на зголемениот број случаи на COVID-19 во одредени делови на Грција, каде што се појавија жаришта, портпаролот на грчката Влада објасни дека тие се подготвени брзо да реагираат на локално ниво, онаму каде што е потребно.

-Доколку е потребно, решително и брзо ќе интервенираме за да избегнеме ширење во општеството. Со иста внимателност ќе бидеме и за можните увезени случаи од летови од странство. Целта е брзо да се изолираат таков вид случаи, без разлика дали доаѓаат од надвор или се однесуваат на локални жаришта, за да избегнеме ширење во општеството, рече Пецас. 

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more

Се самоуби познат француски готвач обвинет за силување

Read more

Свет

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Read more

Навални: Путин е одговорен за моето труење

Read more

Франција ќе екстрадира лидер на ЕТА во Шпанија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе

Ситуацијата е сериозна, добро е што финансискиот сектор е стабилен, смета Бесими

Читај повеќе

Филипче: Секоја одлука е донесена со цел да се обезбеди добар и безбеден образовен процес

Читај повеќе

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училиштен ден, утре ќе протестираат

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 890 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

МОН: Се одржуваат првите часови и со физичко присуство и преку онлајн платформата

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Читај повеќе

Навални: Путин е одговорен за моето труење

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност и умерен западен ветер

Читај повеќе