УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2022/2023

Пеп: Го извадив Холанд за да не го собори рекордот

Манчестер Сити го победи Лајпциг со 7:0 во реваншот од осминафиналето на Лигата на шампионите и на тој начин се пласираше на спектакуларен начин.

Ерлинг Холанд постигна пет гола, но во 63. минута тренерот Пеп Гвардиола реши да го извади од игра.

„Му реков дека ќе постигнам двоен хет-трик, но што можев да направам? Морав да го напуштам теренот“, изјави Норвежанецот за BT Sports по натпреварот.

Гвардиола рече дека го извадил за да не го собори рекордот.

„Ако го собореше рекордот сега, кога има 22 години, ќе му беше досадно до крајот на животот. Сега има цел за иднината. Затоа го заменив. Не знаев дека Меси го држи рекордот, дознав по натпреварот“, изјави Гвардиола во интервју за TV2.

Со овој подвиг Холанд стана само третиот играч кој постигнал дури пет гола на еден натпревар од Лигата на шампионите. Прв е Лионел Меси, кој постигна пет гола против Баер Леверкузен во 2012 година, а втор е Луис Адријано, кој како играч на Шахтјор постигна пет гола против Бата Борисов во 2014 година.

реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Фудбал

Губење титула на бугарски начин

Read more

Свирежи за крај: Меси неславно испратен од ПСЖ

Read more

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Read more

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Губење титула на бугарски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Вегас со фуриозна последна третина поведе во финалето против Флорида 

Читај повеќе
  • play_arrow

Свирежи за крај: Меси неславно испратен од ПСЖ

Читај повеќе

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе