Пет кето рецепти идеални за почеток на денот

Кето исхраната е диета со многу низок удел на јаглехидрати, со што по одреден период вашето тело се претвора во машина за согорување масни наслаги. Оваа диета е позната по посебниот начин на исхрана во организмот за да се достигне оптимално ниво на кетони со што ќе се обезбеди здраво губење на килограмите, како и подобри психички и физички перформанси.

Кетогената диета го поттикнува организмот да произведува повеќе молекули кои се викаат кетони, а делуваат како заменско гориво кое организмот го користи кога е во недостаток на природното. Кетоните се произведуваат во црниот дроб, а дури и мозокот ги користи како гориво бидејќи мозокот е орган кој троши најмногу енергија во текот на денот.

Во ова видео на Tasty ќе погледнете пет кето рецепти идеални за почеток на денот.

реклама

Рецепти

Идеја за појадок: Мафини со сирење и сушени домати

Read more

Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Read more

Здрава опција: Како да направите пилешки прсти во рерна?

Read more

Рецепт на денот: Белгиски вафли

Read more

Нови видеа

play_arrow

Колку протеини треба да внесувате дневно?

Read more
play_arrow

Научната фантастика како инспирација за денешните роботи

Read more
play_arrow

Влијанието на Шекспир врз англискиот јазик

Read more
play_arrow

Најдоброто од Наполи сезонава

Read more
play_arrow

Тимот на „отпишаните“: 11 фудбалери кои се потценети во нивните татковини

Read more
play_arrow

Здрава опција: Како да направите пилешки прсти во рерна?

Read more
play_arrow

Креативни идеи за брз и вкусен појадок

Read more
play_arrow

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more
play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Read more
play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Read more
play_arrow

Патки во фамилијарна прошетка по Вардар

Read more
play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Read more