Пет навики за намалување на струкот за 30 дена

Ф.З.
/ 04.09.2023 / 08:59

Желбата за потенок струк понекогаш може да изгледа како да талкате низ лавиринт без мапа, а со сите конфликтни информации на интернет, навигацијата на вашиот пат до затегнат среден дел може да биде целосно збунувачки.

Сепак, не се обесхрабрувајте. Имаме одлична вест: не мора да практикувате кето, палео, веганска, вегетаријанска или што и да е најновата диета за да изгубите тежина. Наместо тоа, можете да изградите здрави животни навики кои придонесуваат за долгорочно губење на тежината. А, најдобриот дел? Овие навики ќе ве постават на добар пат да ги постигнете целите за слабеење во рок од 30 дена.

За да ги дознаете најдобрите навики за намалување на половината за 30 дена, земете совет од Џана Маси, овластен личен тренер и регистриран диететичар во Барбенд.

Внесувајте доволно протеини

Протеините често се наметнуваат поради придобивките за слабеење, и со добра причина. Не само што овој макронутриент ви помага да бидете сити, туку е и клучен за поправка и раст на мускулите - особено ако инкорпорирате тренинг за сила. Истражувањата покажуваат дека консумирањето повеќе протеини помага да се намали телесната тежина додека се одржува чиста телесна маса. Изберете извори на посни протеини како што се пилешко, риба и растителни протеини.

„Препорачаниот опсег може да се зголеми или намали во зависност од вашите цели и количината на протеини што веќе ја јадете. Добра почетна точка за здрав возрасен е 0,7 до 1 грам повеќе од нивната телесна тежина за да се добие нивната дневна вкупна вредност“, вели Маси.

Правете тренинг за сила

Не, кревањето тегови нема да ве направи гломазни; тоа ќе ве направи тонирани и дотерани. Градењето мускулна маса е клучен дел од слабеењето, бидејќи мускулите согоруваат повеќе калории отколку маснотии, дури и кога вашето тело се одмара. Покрај тоа, вежбите за сила кои го таргетираат јадрото може да помогнат во обликувањето на таа област на половината.

„Мускулната маса ви овозможува да јадете повеќе храна, подобро да го регулирате шеќерот во крвта и да се чувствувате посилни. Обидете се да вежбате најмалку два до три дена неделно со отпор“, додава таа.

Јадете зеленчук

Зеленчукот е задолжителен доколку сакате потенок струк. Полни со растителни влакна, тие ви помагаат да се чувствувате сити, да го регулирате шеќерот во крвта и да ги зачувате досадните желби за шеќер. И со толку малку калории, можете да ги јадете во изобилство.

„Зеленчукот обезбедува здрави микронутриенти и влакна со висока вредност кои ве одржуваат сити и редовни“, вели Маси.

Вклучете овошје во вашата исхрана

Слатко, сочно и вкусно, овошјето е десерт на природата. Овошните полодови ја нудат сладоста што би можеле да ја посакате со дополнителните придобивки од влакна, витамини и антиоксиданси. Плус, овошјето може да ја намали желбата за јадење и да ви помогне да останете на вистинскиот пат со целите за слабеење. Истражувањето објавено во Nutrients покажа дека консумирањето овошје е поврзано со 12% помал ризик од абдоминална дебелина.

Ограничете го алкохолот

Сите ние уживаме во повремениот пијалак, но алкохолот може да биде подол со својата калорична содржина. Исто така, може да го зголеми апетитот и да ги намали инхибициите, со што е поголема веројатноста да направите нездрав избор на храна. Уживајте во алкохол во умерени количини за да го контролирате вашиот струк.

„Алкохолот не само што директно влијае на вашиот струк со празни калории, туку и го попречува сонот и закрепнувањето. Обидете се со полесна верзија, која ја намалува потрошувачката, или моктел, кој станува сè попопуларен“, советува таа.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фит

Како да вежбате за да ги стопите „спојлерите“?

Read more

Утринска навика поради која хормоните ви дивеат и се дебелеете

Read more

Несвесна грешка при изборот на појадок придонесува за дебелеење

Read more

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе