Пет совети за првото сексуално искуство во животот

Не постои универзален рецепт за успешен прв сексуален однос во животот, важно е првото сексуално искуство да биде што повеќе пријатно. Со вистинските совети може да се постигне тоа.

1. Големи очекувања, големи разочарувања

Не се фокусирајте на тоа што сте го чуле на телевизија или сте го прочитале на интернет или во книгите кога станува збор за губење на невиноста. Сите искуства се различни.

„Очекувањата се секогаш различни, првиот пат не е секогаш најпријатен. Покрај сите работи и искуства кои сте ги слушнале, не мора да значи дека е така“, вели д-р Емили Морс и додава дека во текот на првиот однос не мора да има ниту многу крв ниту силна болка.

2. Размислете каков секс сакате

Пред сè, размислете што сакате, дали првиот секс за вас значи соблекување пред партнерот, орален секс, пенетрација, бидејќи нема никаква цел што треба да се достигне. Сè зависи од вас и вашите желби.

Ако не сте сигурни што сакате првиот пат, дајте си време и откријте што ви годи. Опуштете се, истражувајте го вашето тело и тоа ќе ви покаже што му се допаѓа.

3. Одберете партнер на кој му верувате

Ако партнерот ве брза и врши притисок што побрзо да имате секс кога вие не сте подготвени, значи не сте го направиле вистинскиот избор. Не мора да бидете во врска со таа  личност, важно е покрај него да се чувствувате сигурно и пријатно, да имате доверба.

4. Посветете се на предиграта

Уживајте во бакнувањето, галењето, допирите. Колку сте повеќе возбудени, толку полесно ќе се опуштите и ќе уживате.

5. Безбеден секс

Пред да преминете во акција одлучете се за контрацепција за да не ризикувате непланирана бременост и сексуално-преносливи болести. Информирајте се за видовите сексуална заштита и евентуалните ризици.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Љубов и секс

Пет знаци кои потврдуваат дека партнерот повеќе не ве привлекува

Read more

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Read more

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Read more

Што прво забележуваат жените кај мажите?

Read more
 

Магазин

Пет намирници кои помагаат да ги сокриете подочниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Читај повеќе

Пет знаци кои потврдуваат дека партнерот повеќе не ве привлекува

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе