Пилешки стек во ароматичен сос од домати, павлака и пармезан

Моментално ова е најпопуларниот рецепт на социјалните мрежи. Со оглед на состојките, делува навистина вкусно и треба да се проба.

Потребни состојки:

 • 3 големи пилешки стека (или 6 пилешки филети претходно исушени со кујнска крпа)
 • сол
 • бибер
 • 30 гр брашно
 • 45 мл маслиново масло (по потреба може повеќе)
 • 40 гр несолен путер
 • 3 чешниња лук
 • лажица сос од домати
 • ½ лажичка суво оригано (по избор)
 • малку црвена пипер (по избор)
 • 240 мл пилешки булјон
 • 120-180 мл павлака
 • 40 гр пармезан
 • 70 гр сушени домати
 • малку свеж босилок

Подготовка:

Ако користите пилешки стекови, почнете од најдебелиот крај и пресечете го секое парче стек хоризонтално на половина, така што ќе добиете вкупно шест парчиња. Убаво зачинете ги со сол и бибер од двете страни.

Во чинија ставете брашно и во него валкајте го секое парче. Потоа наредете ги на поголема чинија.

Загрејте го маслото во голема тава на средна температура. Кога ќе се загрее, намалете ја топлината и додадете го путерот. Пржете го месото од едната и од другата страна додека не добие златнокафева боја (околу 5 минути). Додадете масло по потреба. Наредете го месото во чинија.

Намалете ја температурата, додадете го лукот и динстајте околу 2 минути. Додадете го сосот од домати и динстајте 2 минути додека мешате. По желба додадете црвена пипер и оригано. Зголемете го огнот на средна температура и додадете го булјонот.

Оставете да се готви околу 5 минути, односно додека течноста не се намали за половина. Додадете ја павлаката и нежно мешајте додека сосот не се згусне, околу 3 минути. Измешајте го пармезанот и сушените домати. Вратете го пилешкото во тавата и гответе околу 4 минути. Тргнете од оган и послужете со босилок.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе