Пилешко со ароматични зачини готово за половина час

Нема кој не јаде пилешко, а сите генерации ќе го обожаваат пилешкото подготвено на овој начин. Успева дури и кај почетници.

Можете да подготвите пилешко на милион начини. Можете да го печете на скара, да го испржите, да го сварите... Како и да одлучите да го подготвите, ќе биде вкусно, а ви предлагаме да го пробате овој рецепт за пилешко. Се подготвува брзо, а посебен вкус му дава сосот направен од ароматични зачини. Можете да послужите со пире од компири или со сезонска салата.

Потребни состојки:
 • 2 пилешки стека
 • 2 лажици брашно
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 чешне лук
 • 1 шалот (вид на кромид)
 • ½ китка магдонос
 • 1 лажичка сув естрагон
 • грст власец
 • ½ чаша бело вино
 • 1 чаша пилешки булјон
 • 1 лажичка сенф (по можност Дижон)
 • 3 лажици путер
 • сол
 • бибер
Подготовка:

Исечете ги стековите на две шницли, а потоа исечети ги на половина така што од еден стек ќе добиете 4 парчиња со приближно еднаква дебелина. Покријте ги со проѕирна фолија, а потоа измавајте ги со чекан за месо. Немојте премногу да ги истенчите. Зачинете го месото со сол и бибер, а потоа посипете го со брашно.

Во тава сипете масло и кога ќе се загрее додадете го месото и пропржете од двете страни. Треба да добие златна боја.

Извадете го месото во чинија, а потоа во истата тава додадете ситно сечкан шалот и изрендан лук. Потоа истурете го белото вино, па варете додека течноста малку не се намали, а потоа истурете го булјонот. Кога сосот ќе почне да врие, додадете го сенфот и промешајте. Зачинете со сол и бибер, а потоа додадете сечкан магдонос, власец и естрагон. Сè добро измешајте и додадете путер, па варете додека не се растопи. Послужете го месото со пире од компири и прелијте го со сосот.

Remote video URL
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Рецепти

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Рецепт на денот: Пилешки стек со чери домати и моцарела

Read more
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more
 

Магазин

Дали сте подготвени за второ дете?

Читај повеќе

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Читај повеќе
 • filter

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Читај повеќе

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Читај повеќе