НБА 2023/2024

Пиров трипл-дабл на Јанис, Милвоки падна и пред Јута

Продолжува кризата во редовите на Милвоки Бакс кои и покрај одличното издание на Гркот нанижаа нов пораз, овој пат со 132:116 од Јута Џез.

Јанис Адетокунбо запиша трипл-дабл со 25 поени, 10 скокови и 11 асистенции и имаше добра поддршка само од Крис Мидлтон кој натпреварот го заврши со скор од 23 поени, 3 скока и 8 асистенции.

Сепак, пиров беше нивниот учинок бидејќи Јута имаше премногу расположени играчи на паркетот во „Фисерв Форум“ во Милвоки и ја однесе победата која ја најави уште во првата четвртина добивајќи ја со +18 (41:23).

Кај Јута се истакнаа Финецот Лаури Марканен со дабл-дабл од 21 поен и 14 скокови, Филипинецот Џордан Кларксон со 21 поен, а Џон Колинс, Кејонти Џорџ и Колин Секстон постигнаа по 19.

Remote video URL

За Милвоки ова беше четврти пораз во последните пет натпревари откако загубија од Индијана Пејсерс двапати и Хјустон Рокитс, а го победија само слабиот Сакраменто Кингс. Бакс и натаму се втори на Истокот, но сега со скор 25-12 уште повеќе заостануваат зад лидерот Бостон Селтикс кој има 28-8.

Јута, пак, е во одлична форма бидејќи во последните 10 натпревари има 8 победи и само 2 пораза, од кои последниот од силниот Бостон. Иако се 11-ти на Западот, со добрата серија се добрижија до местата кои водат во плеј-ин.

Резултати:

Шарлот Хорнетс - Чикаго Булс 112:119 (прод.)
Индијана Пејсерс - Бостон Селтикс 133:131
Вашингтон Визардс - Оклахома Сити Тандер 128:136
Мајами Хит - Хјустон Рокитс 120:113
Милвоки Бакс - Јута Џез 116:132
Лос Анџелес Клиперс - Феникс Санс 138:111

Табела:

реклама

Кошарка

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Read more

Лејкерс најде тренер во Конектикат

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе