PlayStation 5 добива две многу барани гејминг карактеристики

Компанијата Sony пред неколку дена го претстави бета фирмверот за својата најнова конзола PlayStation 5. Оваа надградба носи со себе две многу барани функции –1440p излез и фолдери за игри.

Функцијата 1440p излез е прилично едноставна. Конзолата PlayStation 5 сега ќе може да работи во резолуција од 2560 x 1440 пиксели, со 720p, 1080p и 2160p. Оваа функција беше многу барана уште од времето на PlayStation 4 Pro, но дури сега доаѓа на конзолата на јапонската компанија. Потсетуваме дека Microsoft ја има оваа функција уште од Xbox One X.

Игрите што се прикажуваат внатрешно на 1440p или пониска резолуција ќе се прикажуваат со нивната основна резолуција, додека игрите што се прикажуваат на 2160p ќе бидат намалени на 1440p.

Sony неодамна ги претстави гејмерските монитори INZONE, од кои едниот има резолуција од 1440p. Ова беше проследено со истата функција за PlayStation 5. Ова не е прв пат Sony да одлучи да го одложи додавањето функција на својата конзола за да ја синхронизира со другите производи. Исто така, поддршката за VRR за PlayStation 5 пристигна само откако телевизорите на Sony добија поддршка за VRR пред конзолата, претходно оваа година.

Друга барана карактеристика што пристигнува со новото ажурирање се фолдерите или „gamelists“ како што ги нарекува Sony. Така, сега корисниците на PlayStation 5 ќе можат да креираат списоци на игри во различни персонализирани фолдери. Максималниот број на фолдери е 15, но секој фолдер може да има наведени 100 игри.

Ова беше исто така многу барана карактеристика, бидејќи моментално сите преземени игри се едноставно „фрлени“ на едно место, без простор за нивно организирање. Значи, не е јасно зошто на Sony му требаше толку време да ја додаде оваа функција на PS5.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Гејминг

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Read more

CD Projekt Red најави нова The Witcher трилогија и Cyberpunk 2077 продолжение

Read more

Пробиена заштитата на PlayStation 5, хакер успеа да инсталира игра

Read more

Пристигнува првата Razer Android конзола

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Читај повеќе
  • play_arrow

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Читај повеќе

Закерберг, фала ти многу: Рекламите доаѓаат и на профилите на Instagram

Читај повеќе
  • filter

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Читај повеќе

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Читај повеќе

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Читај повеќе
  • filter

Секојдневните задачи стануваат едноставни со новите Xiaomi AIoT производи

Читај повеќе