По 20 години се возобновува детскиот фестивал Весело штурче

Фестивалот на песни за деца „Весело штурче“ се возобновува по дваесетина години. Директорот на фестивалот, Филип Стефановски, вели дека целта е децата да се едуцираат за музичката култура и да ја искусат работата во студио и на сцена, со што столбот ќе се зацврти од мали нозе.

Дополнително, фестивалот се очекува да придонесе за задоволување на потребата за нова музика и нови автори. Во моментов актуелни се два конкурса, кои се за учесници и автори, а кои ќе важат до 1 јуни годинава.

– Пред два дена, на 11 април се распишаа два конкурса. Првиот конкурс е конкурс за учесници од 6 до 12 години, каде што пријавувањето се врши на официјалната веб-страница veselosturce.mk. На страницата има пријава за учесници и таму се пишува име и презиме, телефонски број, возраст на детето, и сите тие пријави ќе стигнат до нас. Тој конкурс важи до 1 јуни 2022 година, по што ќе бидат известени за место и време за аудиција. Сите кандидати мора да поминат на аудиција за да ги одбереме вистинските таленти коишто ќе настапат на „Весело штурче“, информира Стефановски.

Уметничкиот совет и организациониот одбор кои ќе ги спроведат аудициите ќе патуваат низ градовите од кои има пријавени. Предност ќе се даде и на нови автори на музика и текст, кои може да се пријавуваат на вториот конкурс.

– Вториот конкурс е конкурсот на автори кои исто така се пријавуваат на официјалната веб-страница, каде што има име и презиме на автор, наслов на композиција и се наведува дали тој автор е автор на текст, на музика или на целосна композиција. Има поле за прикачување на текст, што значи дека авторите се должни да достават читко напишан текст, нотен запис со акорди, мелодиска линија и демо снимка. За сето тоа има можност да се прикачи на веб-страницата. Тој конкурс исто така важи до 1 јуни, додава Стефановски.

Фестивалот ќе биде од ревијален карактер, а ќе се реализира во втората половина на септември. Како организатор на фестивалот се јавува Здружението за култура, уметност и наука, кое поддршка има и од Стојан Троицки, долгогодишниот директор и основач на „Макфест“.

Тагови
реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

МК сцена

Хуманитарен настап на Ламбе Алабаковски и Некст Тајм во Тетово

Read more

По 16 години повторно Рудар-рок фест во Пробиштип

Read more

Охрид фест на 2 и 3 септември, ќе настапат Кики Лесендриќ, Владо Калембер, Златко Пејаковиќ

Read more

Презакажан концертот на Дајте музика

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Новата серија на Netflix од 165 милиони долари ги воодушеви критичарите: Вистинско ремек дело

Читај повеќе

Хуманитарен настап на Ламбе Алабаковски и Некст Тајм во Тетово

Читај повеќе

Warner Bros потврди: Ќе се снима Joker 2

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајката на Стифлер откри дека благодарение на American Pie спиела со 200 партнери

Читај повеќе

Скорсезе ќе снима нов филм со Леонардо Дикаприо

Читај повеќе

Како ќе прозвучи Џими Хендрикс во изведба на биг бенд оркестарот на ЗЏМ

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе нов трејлер за Andor, новата Star Wars серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за новата серија Partner Track на Netflix

Читај повеќе

Првиот сопруг на Џеј Ло откри интимни детали и порача: Бракот со Бен е осуден на пропаст

Читај повеќе