ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

По историскиот катастрофален старт на Шефилд: Срам ни е

Сите во Шефилд Јунајтед се чувтсвуваат засрамени бидејќи сѐ уште немаат победа во Премиер лигата, тврди Бен Озборн по синоќешниот нов пораз, овој пат од Евертон.

Во првите 15 кола Шефилд Јунајтед освои само два бода и тоа од двете нерешени против Брајтон и Фулам, двата со резултат од 1:1. Доживеа дури 13 порази и веќе е на дури 9 бодови од безбедната зона.

Тоа е најлошиот старт во историјата на Премиер лигата, а во првите четири лиги на англискиот фудбал ист таков лош старт имале само три клуба: Бароу и Њупорт Каунти во сезоната 1970/71 (четврта лига) и Саутпорт во 1973/74 (трета лига).

„Ќе ни биде многу тешко да останеме во лигата, но мораме да дојдеме до таа прва победа. Момците се мотивирани, не можеме да бидеме помотивирани и срам ни е што сме во оваа ситуација, со сите тие негативни рекорди“, вели левиот латерален играч Бенџамин Озборн.

„Во последните неколку кола играме добро, мотив не ни недостасува, но мораме да ги засукаме ракавите и да продолжиме понатаму“, додава тој.

Наредната панса за победа на Шефилд е во вторник кога му гостуваат на Барнли.

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Фудбал

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Read more

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Read more

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Read more

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Read more
 

Спорт

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе

Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Читај повеќе

Баји: Помеѓу Меси и Роналдо би го избрал Рамос

Читај повеќе