По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

NIKOLA Corporation ги претставува европските верзии на своите производи.

Тие беа претставени на меѓународниот салон во Хановер, Германија, а се работи за моделот Tre. Станува збор за камион кој ќе се нуди во две верзии – со батерија (BEV) и со горивни ќелии (FCEV).

Верзијата BEV има девет батериски модули со вкупен капацитет од 738 kWh, а нуди автономија од 530 км. Батериите може да се полнат на полнач со моќност до 350 kW, што значи дека се доволни 100 минути за полнење на батериите до 80 отсто капацитет. Погонот има моќност од 480 kW.

Nikola Tre FCEV Artic 6×2 е малку помал и со околу 70 кг водород складиран на притисок од 700 бари, може да помине до 800 км. Полнењето на резервоарот со водород трае само 20 минути. Оваа верзија не се очекува да излезе во продажба до 2024 година.

Зад развојот на варијантата на батерии стои звучното име - Iveco, па производството ќе започне и во погоните на брендот во Улм, Германија.

реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Авто новости

Manhart нуди Tesla Model 3 кој ќе се издвојува од толпата

Read more

Audi подготви два нови пакети за моделите RS4 Avant, RS5 и RS5 Sportback

Read more

Како Кинезите го решаваат проблемот со непрописно паркирани возила?

Read more

Ioniq 6 поминува 614 километри со едно полнење на батеријата

Read more
 

Автомобили

  • filter

Manhart нуди Tesla Model 3 кој ќе се издвојува од толпата

Читај повеќе

Audi подготви два нови пакети за моделите RS4 Avant, RS5 и RS5 Sportback

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Кинезите го решаваат проблемот со непрописно паркирани возила?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ioniq 6 поминува 614 километри со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Доаѓа ново Porsche, различно од сè досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа блиска средба со автомобил кој вози во спротивна насока на автопат?

Читај повеќе

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми?

Читај повеќе

BMW најави четири нови SUV модели

Читај повеќе

Renault ја враќа легендарната „четворка“, наскоро и премиера

Читај повеќе