Почина Флоријан Шнајдер, еден од основачите на „Крафтверк“

Флоријан Шнајдер, еден од коосновачите на влијателната електро-поп група „Крафверк“, почина на 73 години.

Германскиот квартет ги постави основите на синт правецот во 70-тите и 80-тите со хитовите како „Autobahn“ и „The Model“.

Групата постигна комерцијален успех, но е ценета од музичката фела по иновативноста и инспирираше низа музичари и артисти од најразлични жанрови низ годините.

Шнајдер ја формираше групата со Ралф Хитер во 1970 година и остана член до неговото заминување во 2008 година.

Во соопштението за неговата смрт стои дека „починал по кратко боледување од рак, неколку дена по 73-тиот роденден“.

Музичари од целиот свет веќе објавуваат пораки со сочувство и благодарност за музичката оставнина на Шнајдер.

Тагови
реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Музика

Брнабиќ: Exit ќе се одржи во август

Read more

Сиа го претстави новиот сингл „Together“

Read more

Скандал околу новиот хит на Аријана Гранде и Џастин Бибер

Read more

 Џеј Ло го воодушеви интернетот со новите фотографии

Read more

Сцена

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Читај повеќе
  • play_arrow

Шарлиз Терон е бесмртна хероина во акцијата „The Old Guard“

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Spies in Disguise“

Читај повеќе
  • filter

Како би изгледале познатите филмови со други актери во главната улога?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „13 Reasons Why“

Читај повеќе

Брнабиќ: Exit ќе се одржи во август

Читај повеќе

Питер Динклиџ и Џејсон Момоа ќе глумат во хорор филм

Читај повеќе
  • play_arrow

Сиа го претстави новиот сингл „Together“

Читај повеќе