ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Почна фудбалскиот турнир на ЛОИ, Шпанија е апсолутен фаворит

Денеска почна фудбалскиот турнир за мажи на Олимписките игри во Токио, а репрезентацијата на Шпанија е апсолутен фаворит.

Шпанците ќе го отворат турнирот со денешниот натпревар против Египет во Сапоро. „Фуријата“ однесе исклучително силен тим во Токио во кој се стандардните првотимци од неодамна завршеното ЕУРО - голманот Унаи Симон, дефанзивците Пау Торес и Ерик Гарсија, играчот за врска Педри и напаѓачите Дани Олмо и Микел Ојарсабал.

Освен нив, тука е и ѕвездата на Реал, Марко Асенсио како еден од тројцата играчи постари од 23 години, и Дани Себалос, кој е и капитен на овој тим.

Ќе видиме и некои ветерани на турнирот. Франција ќе ја предводи 35-годишниот капитен Андре-Пјер Жињак, а Бразил 38-годишниот Дани Алвис.

Турнирот се игра во Токио, Јокохама, Кашима, Рифу, Саитами, Чофу и Сапоро. Двете најдобри екипи од четирите групи се пласираат во четвртфиналето, а финалето е закажано за 7 август во Јокохама.

Распоред на првиот натпреварувачки ден:

Група А: Мексико - Франција (10 часот), Јапонија - Јужна Африка (13 часот).

Група Б: Нов Зеланд - Јужна Кореја (10 часот), Хондурас - Романија (13 часот).

Група Ц: Египет - Шпанија (9:30 часот), Аргентина - Австралија (12:30 часот).

Група Д: Брег на Слонова Коска - Саудиска Арабија (10:30 часот), Бразил - Германија (13:30 часот МРТ1)

Тагови
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Фудбал

Неверојатната физичка трансформација на Алфонсо Дејвис

Read more

Манчестер Сити го доведе најскапото засилување во историјата на англискиот фудбал

Read more

Ериксен првпат на тренинг со Интер по срцевиот удар

Read more

Асенсио ѝ донесе финале на Шпанија на олимпискиот турнир во фудбал

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Неверојатната физичка трансформација на Алфонсо Дејвис

Читај повеќе

Манчестер Сити го доведе најскапото засилување во историјата на англискиот фудбал

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ериксен првпат на тренинг со Интер по срцевиот удар

Читај повеќе

Која е вистината за Ѓоковиќ и зошто постојано e мета на критики?

Читај повеќе

Instagram го блокираше профилот на најбрзата жена во светот

Читај повеќе

Одбојкарките на Србија во полуфинале со САД на Олимписките игри

Читај повеќе

Американецот остана без злато иако истрча побрзо од стариот светски рекорд

Читај повеќе

Асенсио ѝ донесе финале на Шпанија на олимпискиот турнир во фудбал

Читај повеќе

Интер ја одби понудата на Челси за Лукаку

Читај повеќе