Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Покрај тоа што е еден од најубавите природни феномени на нашата планета, супервулканот Јелоустоун е потенцијално најнестабилен.

Според најновата студија, супервулканот Јелоустоун лоциран во американската сојузна држава Вајоминг има многу повеќе магма отколку што се мислеше, но научниците тврдат дека тоа сепак не значи дека треба да паничиме бидејќи не значи дека е веројатна ерупција во блиска иднината.

Истражувачки тим предводен од геологот Рос Мегваер од Универзитетот во Илиноис се обиде да утврди колку магма има под површината на овој супервулкан и како таа се движи - за да можат попрецизно да ги предвидат идните настани.

„Иако нашите резултати покажуваат дека резервоарот со магма под Јелоустоун содржи топла течност на длабочините што ги поттикнаа претходните ерупции, нашата студија не го потврди присуството на еруптивно тело што укажува на идни ерупции“, објавија истражувачите во трудот.

Иако откривањето што се случува длабоко под површината на Земјата не е лесна задача, истражувачите користеа новоразвиена техника на томографско снимање за да ги анализираат сеизмичките бранови снимени помеѓу 2000 и 2018 година, применувајќи целосна инверзија на брановидни форми за подобро да ги протолкуваат вибрациите што се одбиваат и враќаат.

Врз основа на тоа како се менува брзината на бранот на различни длабочини, истражувачите заклучија дека резервоарот за течна магма под Јелоустоун има делумна фракција на палење помеѓу 16 и 20%, за разлика од претходните модели кои проценуваа 10% или помалку. Освен тоа, откриено е дека брановите најбавно се шират на околу 3 до 8 километри под површината, што сугерира дека стопената течност е најконцентрирана во т.н. плитки длабочини.

Според зборовите на истражувачите, новата детална зона богата со топење е „важен показател“ во кој еруптивен циклус се наоѓа вулканот, но додаваат и дека тоа е само еден дел од сликата. Моделите за предвидување постојано се усовршуваат додека како што се доаѓа до нови ерупции и откритија. Три катастрофални ерупции на Јелоустоун се случиле во последните 2,1 милиони години, иако нема јасни индикации кога би можело да се случи следната.

Истражувањето е објавено во списанието Science.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Наука

Научници дојдоа до откритие кое може да го промени досегашното сфаќање за водата

Read more

Зошто во Турција се случуваат толку разорни земјотреси со многу жртви?

Read more

Зошто уште не можеме да предвидиме земјотрес?

Read more

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more
 

Гик

Twitter повторно падна, корисниците добија порака дека „премногу твитале“

Читај повеќе

Се распадна мистериозен руски сателит и создаде облак од вселенски отпад

Читај повеќе
  • filter

НАСА откри метален објект на Марс

Читај повеќе

Научници дојдоа до откритие кое може да го промени досегашното сфаќање за водата

Читај повеќе

Samsung Galaxy S23 серијата претставена на македонскиот пазар

Читај повеќе

Илон Маск стави точка

Читај повеќе

Вртлог на површината на Сонцето ги збунува научниците

Читај повеќе

Nintendo Switch го надмина PlayStation 4

Читај повеќе

WhatsApp дополнително ги подобри статусите, достапни се нови опции

Читај повеќе