Подгответе јајца Бенедикт за појадок и почестете се со вкусен и елегантен оброк

Недела е идеален ден да пробате поинаков рецепт за појадок. Јајцата Бенедикт, или Eggs Benedict, се незаменлив дел од секој елегантен појадок.

Според легендата, двајца аристократи живееле во градот Њујорк, г-дин и г-ѓа Бенедикт. Двајцата секоја сабота оделе на појадок во ресторан. Една сабота сакаат да јадат нешто што никогаш не го пробале. Побарале од готвачот нешто ново и оригинално, само за нив. Готвачот им подготвил јајца потоа кои станале синоним за кулинарската еволуција, но и симбол на аристократскиот живот. И, нормално, добиле име во нивна чест.

Денес постојат многу варијации на овој рецепт, а ние ви го носиме оној основниот.

Потребни состојки:

 • 4 јајца
 • 4 парчиња мисиркина шунка
 • 4 парчиња бел леб
 • 1 ловоров лист
 • бибер во зрна
 • 5 гр шеќер
 • 10 гр путер
 • 125 мл оцет
 • 1 лажичка сечкан власец или босилок

за сосот:

 • 10 лажици несолен путер (ако користите посолен путер, исфрлете ја додадената сол)
 • 3 големи жолчки
 • 1 лажица сок од лимон
 • ½ лажичка сол

Подготовка:

За холандскиот сос, кој е составен дел од овој појадок, растопете 10 лажици путер, а во блендер додадете три жолчки, растопениот путер, лажица сок од лимон, малку сол и матете на средна брзина додека не се претвори во компактна смеса.

Сварете ја водата во која претходно сте ги ставиле ловоровиот лист, биберот, шеќерот и оцетот. Откако ќе зоврие, оставете да се вари околу 10 минути. Потоа извадете ги зачините од ароматизираната вода и почнете со ловокрадирање на јајцата.

Скршете го јајцето во сад, внимавајте да остане цело, па полека потопете го заедно со садот во топла вода и со две лажици приближете ја белката до жолчката. Кога јајцето ќе почне да се стврднува, оставете го да се готви (4-5 минути). Потоа на стопен путер испржете ги парчињата мисиркина шунка од двете страни, а лебот испечете го во тостер или на тава. За сервирање, ставете тост леб на чинија, парче мисиркина шунка одозгора и пржено јајце одозгора. Прелијте со малку холандски сос, зачинете и послужете.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Рецепти

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Пилешко со пржени компири во ромеско сос

Read more

Почнува сезоната на младиот кромид: Зошто треба да го вклучите во исхраната?

Read more

За лижење прсти: Говедско со портокал и костен - во тортиља

Read more
 

Магазин

Конзервирана храна што може сериозно да му наштети на вашето здравје

Читај повеќе
 • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
 • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе