Појадок што не се прескокнува – гранола без додаден шеќер од Виталиа

Веќе е докажано дека појадокот е основа за добар ден и континуирано се нагласува неговата важност во секојдневиот распоред на исхраната. Ако сте од оние кои редовно првиот оброк го јадете доцна наутро, или пак целосно го прескокнувате, можеби ќе сакате да ги преиспитате вашите навики за појадување. Постојат многу цврсти аргументи зошто не треба да го прескокнувате појадокот рано наутро!

Додека спиете, телото е ставено во мод на хибернација и затоа веднаш по будењето му треба активирање – некаков сигнал дека денот е започнат, а најдобар начин да се направи тоа е преку вкусен и здрав оброк кој ќе ви ја даде енергијата која ви е потребна во денот. Појадокот треба да ве засити, но да не биде тежок или обилен.

Зошто гранола за појадок?

Започнување на денот со мусли е секогаш добра идеја, а македонската компанија за здрава храна Виталиа од 1993 со максимална енергија, креативност и истражување е фокусирана во создавање на најдобрите житарици за појадок.

Новите Виталиа ГРАНОЛА МУСЛИ БЕЗ ДОДАДЕН ШЕЌЕР се вашиот вистински избор за здрав појадок. Спакувани во практично, „To Go” пакување, гранола муслите претставуваат баланс на хранливи материи, богати со растителни влакна и содржат дури 65% интегрални овесни снегулки.

Слаткиот вкус на гранола муслите не само што ќе ви помогне да го започнете денот со добар оброк, туку и ќе ви го разбуди апетитот и ќе ви овозможи да се заблажите на здрав начин.

Remote video URL

Како да го направите појадокот секојдневна навика?

За појадокот да премине во здрава навика, прво треба навистина да стане – навика. Затоа, треба да го направите појадокот активност која му годи на организмот и ви носи задоволство, наместо да го гледате како обврска која „мора“ да се направи. Трите различни вкуса на гранола: кокос и лешник, црвено овошје и бадем и бело чоколадо, ќе ви понудат различно уживање во зависност од вкусот кој го преферирате.

Редовната консумација на гранола без додаден шеќер носи низа здравствени придобивки, кои вклучуваат:

  • Помага во регулирање на телесната тежина
  • Го намалува нивото на холестерол
  • Помага во синтеза на мускулна маса
  • Може да го стабилизира крвниот притисок
  • Го подобрува здравјето на дигестивниот систем и цревната микрофлора

Следете ги трендовите и препораките на нутриционистите и изберете поздрава иднина, а Виталиа ќе биде Ваш сопатник за креирање на здрави прехранбени навики, креирајќи можности за избор на здрава храна кај секој поединец, бидејќи понудата е богатство, но изборот е личен.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Промо

СКОПСКО со нов проект во партнерство со Министерството за животна средина и просторно планирање и Пакомак

Read more

Прилепска Пиварница донираше 400.000 денари на Универзитетската клиника за урологија

Read more

Првиот „фиат 500“ во наградната игра „Отвори и освој“ на „Паскалин“ заминува кај семејството Зејадини

Read more

Шпаркасе Банка, најдобар избор на банка за твојата плата

Read more
 

Ново

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе

Од утре во 10 часот протестите се селат пред бараките на Град Скопје

Читај повеќе

Роналдо го „изгуби компасот“, се закани дека ќе ја напушти репрезентацијата

Читај повеќе

Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Читај повеќе

Импровизирана лабораторија со канабис откриена во Гевгелија

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Читај повеќе

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе