Полнети пиперки на мексикански начин

За ручек подгответе полнети пиперки на мексикански начин - раскошен фил со пченка и кашкавал што се топи.

Полнети пиперки е едноставно, а вкусно јадење кое Македонците го обожаваат и е цврсто втемелено во македонската кујна, а се прави и во други балкански држави, како Грција, Србија, Хрватска и Албанија. Ако сте љубител на полнети пиперки, тогаш дефинитивно треба да ја пробате и мексиканската верзија. Во Мексико филот содржи пченка, а меѓу двата слоја месо се става рендан кашкавал.

Потребни состојки:

 • 5 бабури
 • 1 кромид
 • 3 чешниња лук
 • 350 гр мелено говедско месо
 • ¼ чаша доматна паста
 • 320 мл пилешки булјонн
 • ½ чаша ориз
 • 1 чаша пченка
 • 1 чаша ситно сечкан млад кромид
 • 150 гр кашкавал*
 • 125 мл вода
 • масло
 • ½ лажичка каенска пипер
 • 1 лажица суво оригано
 • 2 лажички ким
 • 2 лажички коријандер
 • 1,5 лажичка кромид во прав
 • ¾ лажичка сол

*Рецептот на видеото вели моцарела, меѓутоа станува збор за рецепт прилагоден на европската кујна. Моцарелата не е мексиканска, па затоа можете да употребите кашкавал по ваш избор. Мексиканците полнетите пиперки ги прават со кесо фреско, познато и ккао кесо бланко, кравји кашкавал кој е бел како моцарелата.

Подготовка:

Тенко исечете го врвот на секоја пиперка (каде што е рачката), а потоа отстранете ги семките. На малку масло во тавче пропржете го ситно исечканиот кромид, а кога ќе омекне додадете го и сечканиот лук. Додадете го месото и промешајте, па оставете да се пропржи. Посолете, посипете со каенска пипер, оригано, ким, коријандер и кромид во прав. Повторно добро измешајте и додадете ја доматната паста. Оставете уште минута, па додадете го оризот што претходно сте го измиле, пченката што сте ја процедиле и булјонот (коцка за супа измешана со врела вода). Промешајте и оставете да се крчка околу 15 минути. На крајот додадете сечкан млад кромид, а може и власец. Наполнете ги пиперките до половина со добиената смеса, а потоа посипете ги со рендан кашкавал, па потоа продолжете да филувате со смесата од месото. Секоја пиперка затворете ја со врвот и наредете ги во огноотпорен сад. Истурете вода и покријте со алуминиумска фолија. Се пече во загреана рерна на 180°C околу 45 минути. Потоа извадете ја фолијата и посипете со преостанатиот кашкавал, па печете уште 5-10 минути.

Remote video URL
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Рецепти

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Read more

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Read more

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
 • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
 • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
 • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
 • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе