Поскапе патарината во Србија

Српската Влада на вчерашната седница одобри поскапување на патарините за 14%, додека оние кои патарините ќе ги платат по електронски пат ќе добијат 6% попуст на таа сума, односно за нив поскапувањето ќе биде 8%, јави дописникот на МИА од Белград.

За патничките автомобили на релација Прешево-Белград, наместо 1.490 динари, доколку се плаќа во готово, ќе чини 1.699 динари.

Доколку сопствениците на автомобили плаќаат електронски на таа делница, патарината ќе чини 1.609 динари.

Патарината Белград-Суботица поскапува од 640 динари на 730 динари, а за е-плаќање на 691 динар.

Белград-Шид поскапува од 420 на 479 динари и 454 динари за плаќање со таг.

Цената на патарината Белград-Ниш се зголемува од 890 на 1.015 динари, а за електронско плаќање на 961 динар.

Додека цената на патарината Белград-Лесковац  од 1.020 динари ќе чини на 1.163 динари, а за електронско плаќање 1.102 динари.

На делницата Белград-Параќин патарината наместо 580 динари ќе чини 661 динар, а доколку се плати електронски ќе чини 626 динари.

Белград-Димитровград поскапува од 1.310 на 1.493 динари, а за електронско плаќање 1.415 динари.

Според денешниот курс 1 евро = 117,35 динари, додека 100 денари = 191 динар.

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Регион

Дадилката на Коста – клучен сведок во случајот со масакрот во „Рибникар“, пишуваат српските медиуми

Read more

Нови инциденти во Косово: Полицијата фрли солзавец

Read more

Коста бил нарцисоиден и размислувал како да има 20 години – судски вештак за момчето од Врачар

Read more

Објавени детали од сослушувањето на мајката на Коста

Read more
 

Вести

  • filter

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Читај повеќе

АХВ: Нема ниту една увозна пратка со домати позитивна на пестициди

Читај повеќе

Дадилката на Коста – клучен сведок во случајот со масакрот во „Рибникар“, пишуваат српските медиуми

Читај повеќе

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ предлага законски олеснувања за лекување на болните од цистична фиброза

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипуновски: Отровен зеленчук е увезен од Албанија во Македонија, Обвинителство да отвори истрага

Читај повеќе

Фатен струмичанец кој избегал од затвор каде требало да одлежи уште година за измама

Читај повеќе

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Читај повеќе

ЗНМ: Срамна одлука на Апелациониот суд Скопје на штета на истражувачкото новинарство

Читај повеќе