Потенцијален лек за COVID-19 од коњски серум се тестира во Аргентина

Аргентина почна клиничко испитување за лекување од COVID-19 со хиперимун серум развиен со помош на коњски антитела, соопшти лабораторијата овластена за ова испитување.

Reuters објави дека серумот го произведува биотехнолошката компанија Inmunova, а се добива со вбризгување на протеинот SARS-CoV-2 во коњи, а животните создаваат огромна количина неутрализирачки антитела. Нивната крвна плазма потоа се прочистува и се обработува.

По позитивните резултати во лабораториски услови, ќе се спроведе клиничко тестирање на ефикасноста на серумот на 242 доброволци на кои им е дијагностицирана умерена до тешка форма на болеста.

„Ако во првите денови можеме да го намалиме размножувањето на вирусот, не само за да ја намалиме неговата моќ, сметаме дека оваа способност за неутрализација би им овозможила на пациентите да развијат своја имунолошка реакција“, изјави Фернандо Голдбаум, научен директор на биотехнолошката компанија Inmunova која го спроведува истражувањето.

Испитувањата почнаа во понеделникот, а првите резултати се очекуваат меѓу октомври и ноември годинава.

Аргентина досега има 175.000 потврдени случаи на заразени со коронавирусот, од кои околу 3.200 починаа.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Наука

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Read more

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Read more

Јупитер и Сатурн во позиција што се нема повторено 800 години

Read more

Сѐ поблиску сме до супермасивна црна дупка: Што значи тоа?

Read more

Гик

  • play_arrow

Претставен најголемиот дрон во светот: Може да исфрла ракети

Читај повеќе

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Читај повеќе

Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Читај повеќе

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Читај повеќе

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе