Познат списокот на фудбалерки кои ќе играат против Франција

Без најдобрите две фудбалерки македонската женска сениорска реорезентација ќе мора да му се спротивстави на гигантот Франција.

Фото: ФФМ

Селекторот Кирил Изов повика 20 фудбалерки за претстојниот квалификациски натпревар за пласман ЕУРО. На 22 септември Македонија ќе ја пречека Франција која е и фаворит во групата.

За жал, нашата репрезентација ќе биде драстично ослабена бидејќи поради повреда нема да игра најдобрата фудбалерка Наташа Андонова, како и Гентјана Рочи кој мора да одлежи суспензија поради жолти картони. Но, тоа не е сѐ. Поради рестрикции за патувања не можат да допатуваат Романа Трајковска и Маја Ангеловска, а поради повреда недостасува и Маријана Нацева.

„Имаме навистина големи проблеми со играчкиот кадар за овој натпревар. Покрај отсуството на Андонова и Рочи, не можеме да сметаме ниту на Трајковска и Ангеловска. Поради здравствената ситуација предизвикана од COVID-19, двете не можат да допатуваат од Швајцарија и Словенија. Нацева има скршеница на рамото и исто така е надвор од составот. Франција е апсолутен фаворит. Ние ќе се обидеме достојно да се спротивставиме и покрај отсуството на неколку важни фудбалерки“, вели селекторот.

Голманки:
Викторија Панчурова - Тиверија
Магдалена Лекоска - Истатов
Верица Колевска - Деспина

Одбрана:
Ане Бошеска - Тиверија
Јулија Живиќ - Љуботен
Христина Јошевска - Саса
Павлинка Николовска - Саса
Даниела Велеска - Деспина
Ивана Николова - Тиверија

Средина:
Александра Ристовска - Тиверија
Сара Велкова - Тиверија
Елма Шемсовиќ - Скопје 2014
Катерина Милеска - Деспина
Јана Чубриноска - Деспина
Рабија Дервиши - Саса

Напад:
Теодора Димоска - Тиверија
Ели Јаковска - Локомотив (Бугарија)
Кристина Мојсоска - Ас Јунајтед
Хава Мустафа - Шкендија
Улза Максути - Ас Јунајтед

реклама

Фудбал

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Read more

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Read more

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Read more

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Спорт

Шкендија славеше во Битола и се одлепи на врвот

Читај повеќе

Куартараро ја врати предноста во Мото ГП по победата во Каталонија

Читај повеќе

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе