Феникс Санс го отпушти Френк Вогел

Феникс Санс го отпушти тренерот Френк Вогел, 11 дена откако беа поразени во првото коло од плеј-офот од Минесота Тимбервулвс.

„По внимателен преглед на сезоната, заклучивме дека ни треба поинаков тренер за нашиот тим. Ја цениме напорната работа и посветеноста на Френк“, рече генералниот директор на Санс, Џејмс Џонс.

Вогел ја плати цената за катастрофалната серија на Санс во плеј-офот, бидејќи беа поразени од Минесота со 4-0 во партии.

Феникс забележа 49 победи во регуларниот дел од сезоната, но сето тоа пропадна со раната елиминација во НБА плеј-офот.

Вогел на почетокот на сезоната дојде во тимот од Аризона, а претходно работеше со Лос Анџелес Лејкерс, Орландо Меџик и Индијана Пејсерс.

Поранешниот тренер на Милвоки Бакс, Мајк Баденхолзр, како што тврди ESPN, е најсериозен кандидат за нов тренер на франшизата од Аризона. Популарниот Бад е без ангажман од пред точно една година кога доби отказ од Бакс. Бад, како и Санс, е од Аризона.

реклама

Кошарка

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Read more

Лејкерс најде тренер во Конектикат

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе