Познати полуфиналните двојки на турнирот во Синсинати

Синсинати, 17 август 2019 (МИА) – Бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ се квалификува во полуфиналето на турнирот во Синсинати со награден фонд од 6,06 милиони долари. Лидерот во светската ранг-листа го совлада Французинот Лука Пуи со 7:6 (2), 6:1 за 86 минути.

Следниот ривал на Ноле ќе биде Русинот Данил Медведев, кој има за цел второ последователно финале, по минатонеделното во Монтреал. Медведев, кој во моментот е осми на светската ранг-листа, за нешто повеќе од еден час го елиминира својот сонародник Андреј Рубљов со 6:2, 6:3.

Во другото полуфинале, Ришар Гаске од Франција ќе се соочи со број 16 Дејвид Хофен од Белгија. Поранешниот број 7 на АТП листата, Гаске го отстрани 11-тиот во шемата Роберто Баутиста Агут (Шпанија) со 7:6 (2), 3:6, 6:2, стигнувајќи до пласман во полуфинале на „Мастерс“ турнир за првпат од 2013 година.

Гофен се квалификуваше во полуфиналето без да излезе на терен, откако неговиот противник Јошихито Нишиока (Јапонија) се откажа поради вирус.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Тенис

Федерер и Кербер на турнир на трева во Берлин

Read more

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Read more

Среќен роденден, Новак Ѓоковиќ

Read more

70.000 евра за вечера со атрактивната Бушар

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Читај повеќе

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Читај повеќе

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Читај повеќе

Митревски ќе го чува голот на Порто

Читај повеќе

Стојмир Дејаноски е нов претседател на КК Гостивар

Читај повеќе

Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдоброто од Наполи сезонава

Читај повеќе

Сите спортисти ќе се тестираат за COVID-19 пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Клоп: Сѐ уште не сме шампиони, ќе мора да се потрудиме за тоа

Читај повеќе