Познати првите десет земји кои стигнаа до финалето на Евровизија

Синоќа во арената PalaOlimpico во Торино се одржа првото полуфинале на Евровизија каде настапија 17 изведувачи, а десет од нив се пласираа во финалето кое ќе се одржи на 14 мај.

Десет земји стигнаа до финалето, а на 14 мај во Торино повторно ќе ги видиме Швајцарија, Ерменија, Исланд, Литванија, Португалија, Норвешка, Грција, Украина, Молдавија и Холандија.

Првата полуфинална вечер на овогодинешниот Евросонг во Торино ја отвори Албанија, а нивната претставничка Ронела Хајати ја изведе песната „Secret“ и доби громогласен аплауз. По Албанија, следуваа настапите на натпреварувачите кои се бореа за финалето кое ќе се одржи на 14 мај.

URL

Само пет изведувачи синоќа пееја на мајчин јазик, а тоа се претставниците на Словенија, Украина, Летонија, Холандија и Исланд.

URL

Најголемо внимание привлече настапот на Украина, а земјата разурната од војна ја претставува оркестарот Калуш со песната „Stefania“. За време на настапот во арената во Торино се слушаа извици на поддршка, а во публиката беа забележани и голем број украински знамиња. Според обложувалниците, Украинците имаа најголеми шанси за пласман во полуфиналето, дури 95 отсто.

На првата полуфинална вечер настапи и претставник на Хрватска. Миа Димишиќ ја изведе песната „Guilty Pleasure“ и за жал не обезбеди пласман во финалето на својата земја. Хрватска последен пат беше во финалето на Евровизија во 2017 година кога на ова престижно натпреварување беше претставена од Жак Ходек.

URL

Во втората полуфинална вечер ќе настапат претставници од 18 земји, меѓу кои нашата претставничка Андреа и претставниците на Србија и Црна Гора.

Финалната вечер на Евровизија 2022 година ќе се одржи во сабота на 14 мај, а веќе се познати дел од финалистите.

URL
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Музика

По пет години издаде нов албум и ги сруши Spotify и Apple Music

Read more

За што всушност говори победничката евровизиска песна?

Read more

Украина победи на Евровизија: Нашата песна не победи само поради политиката

Read more

Кој е фаворит за победа на Евровизија според обложувалниците?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow
  • filter

Почна 75. Кански филмски фестивал

Читај повеќе

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Читај повеќе
  • play_arrow

По пет години издаде нов албум и ги сруши Spotify и Apple Music

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 славни личности кои стапиле во брак со обични луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

За што всушност говори победничката евровизиска песна?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Doctor Strange 2“ втор викенд на врвот на бокс-офисот

Читај повеќе
  • play_arrow

Украина победи на Евровизија: Нашата песна не победи само поради политиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за Hustle на Леброн со Адам Сендлер

Читај повеќе