Познато кога ќе биде претставена новата Škoda Fabia

Škoda наредната година ќе ја претстави четвртата генерација на популарниот модел Fabia.

Fabia ќе биде претставена на новата MQB AO платформа која ја користат и Audi A1 Sportback, SEAT Ibiza и Volkswagen Polo.

Дизајнот ќе биде инспириран од кросоверот Kamiq, а ќе позајмат и некои детали од Scala и Octavia.

Ќе бидат направени и промени во внатрешностa за да бидат во чекор со актуелните модели од Volkswagen Group.

Fabia нема да има електричен модел така што остануваат познатите мотори, но без дизел мотор во новата понуда. Ќе биде понуден поевтин атмосферски трицилиндричен мотор и трицилиндричен TSI мотор.

Со преминување на новата платформа подразбира дека ќе понудат модел со многу подобри перформанси и комфор.

Тагови
реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Авто новости

Ново правило за сопствениците на возила со странски таблички

Read more

Bugatti има нов „ѕвер“ - Chiron Sport Les Légendes du Ciel

Read more

Приказната за еден футуристички автомобил: Како Ferrari Modulo го освои светот?

Read more

Hyundai го најави Bayon, новиот мал кросовер

Read more

Автомобили

Ново правило за сопствениците на возила со странски таблички

Читај повеќе
  • filter

Bugatti има нов „ѕвер“ - Chiron Sport Les Légendes du Ciel

Читај повеќе
  • play_arrow

Приказната за еден футуристички автомобил: Како Ferrari Modulo го освои светот?

Читај повеќе

Hyundai го најави Bayon, новиот мал кросовер

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi TTS Competition Plus

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Model X хакиран и украден за минута

Читај повеќе

Познато кога ќе дебитираат Porsche Macan Electric и Audi Q5 E-Tron

Читај повеќе
  • filter

Електричниот Elation Freedom развива 1.900 КС

Читај повеќе

Volkswagen ќе престане со производство на Passat во САД

Читај повеќе