Правилoто 5,5 см: Дали подобро ви стои кратка или долга коса?

Се разбира, стилот што го претпочитате е на прво место, но ова е удобен и забавен начин да видите што велат бројките.

Ако размислувате да се потстрижете и не сте сигурни дали повеќе ви прилега кратка или долга коса, експертите кои работат за брендот за коса John Frieda го воведоа „правилото 5,5 см“, математичка формула за која велат дека може да помогне во пресметувањето на оптимална фризура за обликот на вашето лице.

Ќе ви помогне ако отсекогаш сте сакале да пробате кратка фризура, но се плашите дека можеби нема да ви одговара, и ако секогаш сте негувале пократка фризура и сте расположени да ја пуштите косата да порасне.

Како функционира правилото 5,5 см?

Според експертите, оптималната должина на косата зависи од аголот на вилицата.

Формулата го мери растојанието помеѓу брадата и ушната школка за да одреди дали повеќе ви прилега долга или кратка коса.

Доколку измерената должина е помала од 5,5 см, експертите велат дека ќе ви одговара кратка фризура. Од друга страна, ако растојанието е поголемо од 5,5, подолга коса (теоретски) најмногу ќе ви прилега.

Како правилно да измерите 5,5 см?

Застанете пред огледало. Земете молив и ставете го хоризонтално под брадата.

Земете го линијарот и поставете го под прав агол на моливот и турнете го до нивото на ушната школка. Измерете го растојанието од увото до брадата, вертикално надолу.

Секако, математичката формула не е пресудна за изборот на фризура, но можеби може да помогне во донесувањето одлука. Водете сметка за обликот на лицето, како и за текстурата на косата, бидејќи и овие елементи играат важна улога во изборот на совршената фризура. Затоа, освен математичката формула, добро е да разговарате со фризер, кој ќе ви помогне да го пронајдете она што ви одговара.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Стил

Деколте за награди

Read more

Правилoто 5,5 см: Дали подобро ви стои кратка или долга коса?

Read more

Една боја моментално е најголем моден хит, дали веќе ја имате во вашиот плакар?

Read more

Од најдобри до најлоши: Највпечатливите изданија на Греми наградите

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе