Премиер лигата одобри промена на сопственоста во Њукасл

Клубовите од Премиер лигата дале зелено светло за завршување на договорот за промена на сопственоста во Њукасл, објави таблоидот The Sun. Официјалното соопштение за промената во текот на управувањето се очекува околу 1 јуни.

Според британските медиуми, Мајк Ешли ќе продаде 80 проценти од акциите на клубот на саудиски конзорциум предводен од принцот Мохамед бин Салман. Договорот е вреден вкупно 300 милиони фунти, при што 10 проценти од клубот треба да ги стекнат британските милијардери, браќата Рубен, кои исто така се дел од конзорциумот.

И покрај протестите на голем број невладини организации дека договорот не треба да се случи бидејќи човековите права не се почитуваат во Саудиска Арабија, претставниците на предложениот нов менаџерски тим на „црно-белите“ ги исполниле барањата на Премиер лигата за морал и лични квалитети.
 
Финализирањето на договорот ќе стави крај на 13-годишното раководство на Ешли, кој не беше сакан од приврзаниците на Њукасл поради просечните резултати на теренот и немањето сериозни инвестиции во тимот.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Ова беа најгледаните серии на Netflix за време на карантинот

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Фудбал

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Read more

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Read more

Интер го враќа Наинголан

Read more

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Read more

Спорт

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Читај повеќе

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Читај повеќе

Интер го враќа Наинголан

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Читај повеќе

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Читај повеќе

Лекција од Аугсбург: Како се слави победа во корона?

Читај повеќе

ФФМ одлучи, фудбалското првенство ќе се доигра

Читај повеќе

Денеска 126. Дер Класикер дерби на Борусија и Баерн

Читај повеќе