Претставена Supreme верзија на јапонскиот супербрз воз

Јапонија претстави прототип верзија на нивниот супербрз воз, наречена Supreme, која треба да дебитира на железничките пруги во 2020 година, пред Летните олимписки игри кои се одржуваат во Токио.

Новата верзија N700S, за разлика од старата, има поостар преден дел, штекери на секое седиште и значително поголем простор за рачниот багаж. Возот ќе патува по Токаидо Шинкансен пругата, која ги спојува Токио и Шин-Осака. Сите возови од оваа серија ќе бидат означени со златна буква „Ѕ“, што означува Supreme.

Новата верзија на возот ќе биде составена од две локомотиви и 14 вагони, а ќе може да пренесува до 1.323 патници одеднаш. Максималната брзина на возот е 285 км/ч на Токаидо Шикансен пругата, и 300 км/ч на Санјо Шикансен пругата.

реклама

Чек дис аут

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Read more

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Read more

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Read more

Нови видеа

play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Read more
play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more
play_arrow

Дуа Липа објави нов спот за „Hallucinate“

Read more
play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more
play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more
play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Read more
play_arrow

Споредба на Хрватска и Србија

Read more
play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more
play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Read more
play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Read more
play_arrow

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Read more