Пријанка Чопра поради твит обвинета дека повикува на војна

Индиската актерка Пријанка Чопра поради изнесениот став на Twitter обвинета е дека повикува на војна во време кога постои тензија со Пакистан.

Американката со пакистанско потекло, Ајеша Малик, за време на една конференција за убавина одржана во Лос Анџелес на која присуствувала Чопра, ја обвинила дека е лицемер. 

Актерката во февруари на Twitter напишала: "Jai Hind #IndianArmedForces", што во превод значи „Да живее Индија“ a тоа се зборови за поддршка за индиската војска. Во тоа време било тензично помеѓу Индија и Пакистан, соседни држави кои поседуваат нуклеарно оружје. Имало провокации кои брзо ескалирале.

Чопра пред неколку дена била на сцена на конференцијата Beautycon кога ѝ се обратила Ајеша Малик.

„Беше тешко да ве слушам додека говорите, затоа што сте лицемер“, изјавила Малик, па ѝ го одзеле микрофонот.

 

 

„Вие сте амбасадорка на УНИЦЕФ  a поттикнувате нуклеарна војна против Пакистан. Тука нема победник“.

Односите помеѓу Индија и Пакистан се влошени откако 40 индиски војници се убиени во Кашмир во нападот за кој е виновна пакистанската терористичка група. Чопра изјави дека не сакала да повреди никој, не сака да има војна, жал ѝ е ако навредила некој бидејќи тоа не била нејзината намера.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Малолетничка уценувана и во повеќе наврати силувана од 24-годишен маж

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Read more

Сцена

  • play_arrow

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Читај повеќе

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Star Trek: Discovery“ продолжува наесен

Читај повеќе

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлер за воениот филм „The Resistance Fighter“

Читај повеќе